Дали Доналд Трамп денеска ќе ја објави третата кандидатура за претседател на САД?

Сподели со своите пријатели

САД, како и целиот свет, ја очекуваат третата кандидатура на Доналд Трамп на претседателските избори.

Loading...

Трамп би требало вечерва да ја објави својата кандидатура.

Со тој потег поранешниот претседател на САД би ги игнорирал повиците на Републиканската партија да се откаже од кандидатурата поради лошите резултати што ги постигнаа кандидатите кои ја имаа неговата поддршка на минатонеделните среднорочни избори во САД.

Трамп, кој денес има 76 години, победи на претседателските избори во 2016 година и ова ќе биде негова трета кандидатура.

На изборите во 2020 година тој загуби од демократот Џо Бајден и тој пораз до ден денес не го признава.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Непријатно изненадување: Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Неговите следбеници потоа упаднаа во зградата на Капитол, а мандатот на Труп заврши со хаос што беше тешко да се замисли претходно.

Минатата недела од таборот на непредвидливото однесување на милијардерот беше најавено дека Трамп во вторник ќе даде „многу голема најава“, а доколку не се работи за најава за уште една кандидатура, светските медиуми пишуваат дека ситуацијата може да стане многу непријатна за Трамп, кој ја објави својата најава како „можеби еден од најважните говори во историјата на САД“.

Бројни пречки пред Трамп

Се верува дека со објавувањето на својата кандидатура, Трамп сака да ги рашири крилјата на републиканската ѕвезда во подем, Рон Де Сантис, кој минатата недела беше реизбран за гувернер на Флорида и многумина сакаат да го видат како претседателски кандидат на Републиканската партија за изборите во 2024 година, за кои има поддршка од влијателната конзервативна медиумска империја Руперт Мардок.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во светот досега имало 646 милиони луѓе заразени со ковид

Има и други пречки на патот на новиот обид на Трамп да влезе во Белата куќа, повеќекратни истраги за можни неправилности во неговата деловна империја што биле спроведени пред кампањата, за време на неговото претседателствување и после тоа може да резултира со негова дисквалификација.

Меѓу другото, измама во неговиот семеен бизнис, потоа улогата на Трамп во инвазијата на Конгресот на 6 јануари 2021 година и објавувањето на тајните документи од Белата куќа што ги криел на својот имот во Флорида, а кои во август ги пронашол од Агентите на американската Федерална полиција (ФБИ) се под истрага.

Поранешниот претседател, од друга страна, е навикнат на скандали и преживеа два обиди за импичмент благодарение на континуираната поддршка на републиканците во Конгресот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Протестите против каранитнот во Кина се шират во градовите ширум светот

Изборите во 2024 година би можеле да бидат повторување на изборите во 2020 година, посочуваат аналитичарите, особено поради најавите дека Бајден треба повторно да се кандидира.

Во демократскиот табор многумина сметаат дека 80-годишниот Бајден треба да ја препушти кандидатурата на некој помлад и попопуларен, но актуелниот претседател најави дека конечната одлука ќе ја соопшти следната година.