Дали чист воздух наскоро ќе вдишуваме само низ кацига? (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Поради пандемијата на коронавирусот, воведени се бројни забрани. На многумина им е тешко, пред сѐ забраните за патување, но и седење во кабината на авион полн со странци.

Loading...

Затоа инженерите излегоа и го претставија шлемот „Ер“, кој ќе ги штити за време на патувањето.

Наменет за патување, шлемот произведен од компанијата „Микро клајмат“, дизајниран од инженерот Мајкл Хол, е инспириран од патувањето во вселената.

 

 

Шлемот „Air“ е опремен со најсовремен Хепа филтер кој прочистува и влезен и излезен воздух.

Овој филтер спречува поминување на 99,97 проценти од честичките со големина до 0,03 микрони.

Loading...

Тој е опремен со систем за вентилација што го провлекува воздухот низ филтрите, ја одржува својата свежина и спречува замаглување на визирот.

Предноста на шлемот е тоа што е прицврстена околу вратот, таа е обложена со перници во две големини за да можат корисниците да седат удобно, а штитникот не ја попречува комуникацијата и не се меша со носењето очила.

 

 

Исто така, се работи на тоа кацигата да добие отвор за сламка за да може корисникот слободно да пие.

Шлемот е тежок околу два килограми и е обложен со ткаенина што може да се отстрани и да се пере. Батеријата трае четири часа и може да се користи со полнење.

Во моментов се продава за 200 американски долари, а доаѓа во комплет со торба и полнач.

Loading...

Leave a Reply