Да ве фати мака од толку незнаење: Млади Американци не знаат за Хитлер, Денот Д за нив е рапер, а Перл Харбор е ,,мост”! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Учител по историја во едно американско училиште се шокирал кога открил дека неговите ученици воопшто не знаат кој е Адолф Хитлер, пишуваат порталите.

Loading...

Овој историчар сподели видео на ТикТок на кое се гледа како им поставува прашања на своите студенти за важни личности од светската историја, но одговорите изненадиле и навредиле многу корисници на Интернет.

– Бев загрижен – пишуваше во описот на видеото, кое подоцна било отстрането. Пред тоа, видеото имало над 6.000.000 прегледи.

Видеото започнува со прашањето која била Хелен Келер, а таа доби одговор на една студентка дека сигурно бил нацистички водач. Потоа прашал дали ја помешале со Хитлер, а потоа сфатил дека студентите немаат поима кој е тој.

 

 

– Хелен Келер беше слепа и глува личност која беше лажна, всушност таа не постоела – изјавила самоуверено друга студентка.

Loading...

Денот Д се случил на 6 јуни 1944 година, а тогаш сојузниците слетале во Нормандија, но кога професорот ги прашал што е тоа, одговорите биле брутални. Студентите одговориле дека станува збор за рапер.

 

 

– Дали сте сериозни? – ги прашал наставникот со тотално неверување.

Коментарите на видето биле бројни и воопшто не биле позитивни за генерацијата Z, некои дури и ја нарекле целата ситуација застрашувачка, а не мал број луѓе биле доста лути.

 

 

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *