„Човештвото е само на едно недоразбирање или погрешна проценка до нуклеарното уништување“

Сподели со своите пријатели

САД, Велика Британија, Русија, Франција, Кина, Пакистан, Индија, Израел и Северна Кореја во моментов имаат нуклеарно оружје.

Loading...

Нуклеарното оружје мора да влезе во историјата бидејќи не гарантира безбедност, туку носи само уништување, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

„Нашиот свет е доволно долго заложник на нуклеарно оружје“, напиша тој на Твитер.

Оружјето, кое тој го опиша како „уреди на смртта“, не е во состојба да гарантира победа или безбедност на земјите што го поседуваат, рече шефот на ОН.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавена причината за смртта на кралицата Елизабета

„По улога, нивниот единствен резултат е уништување. Конечно да обезбедиме крај на тестирањето и да го оставиме нуклеарното оружје во историјата – еднаш засекогаш“, рече Гутереш.

Генералниот секретар, исто така, се осврна на ова прашање во неговиот говор на конференцијата за преглед на Договорот за неширење на оружјето (НПТ) во Њујорк на почетокот на август.

Тој предупреди дека „човештвото е само на едно недоразбирање, една погрешна проценка до нуклеарното уништување“, бидејќи војната во Украина и тензиите во другите региони, климатската криза и пандемијата „Ковид-19“ го доведоа светот „под поголем стрес отколку што беше, со со кој се соочивме“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија следната година ја чека рецесија

„Напуштањето на нуклеарното оружје е единствената гаранција дека никогаш нема да се користи“, рече тогаш Гутереш.

Loading...

САД, Велика Британија, Русија, Франција, Кина, Пакистан, Индија, Израел и Северна Кореја во моментов имаат нуклеарно оружје.

Според Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ), „од околу 12.705 боеви глави на почетокот на 2022 година, околу 9.440 биле во воени залихи за потенцијална употреба“.