Центарот на Виена два часа остана без струја

Сподели со своите пријатели

Центарот на Виена речиси два часа остана без струја.

Loading...

На централната улица, која кружи низ центарот на градот – Рингштрасе, синоќа немаше светло, а семафорите престанаа да работат, па полицијата мораше да го регулира сообраќајот на кростосниците.

Околу 500 приклучоци беа зафатени од прекинот на електричната енергија, информираат од електричната мрежа „Винер Нече“.

По поправката, компанијата посочи дека се работи за „мало исчезнување“, што сепак го привлече вниманието на јавноста бидејќи се случило во центарот на градот.

Техничарите веднаш по исчезнувањето работеле на поправка, што, како што велат во „Винер нече“, не е поголем проблем, бидејќи Виена има две линии за снабдување, па потребно е само приклучување на работна мрежа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја ќе ги направи жителите помлади

Од „Винер нече“ посочуваат дека сѐ уште не е јасно зошто снемало струја и дека ќе се проверува, но наведуваат дека работите се причина за прекини во 70 проценти од случаите.

Во Виена минатата недела имаше два прекина на струја во цела 19-та општина, а пред тоа имаше прекин на струја и во други делови на австриската престолнина.