Цените на пченицата скокнаа по забраната за извоз на Индија

Сподели со своите пријатели

Откако Индија го забрани извозот на основните житарки, цената на пченицата на меѓународниот пазар се искачи на највисоко ниво во последните два месеци, а експертите предупредуваат дека зголемувањето на цените на храната и енергијата може да го зголеми ризикот од недостиг на храна, инфлација на гориво и немири во многу земји, пишува Радио Слободна Европа (РСЕ).

Loading...

Цените на пченицата пораснаа за максимално дозволено количество на 16 мај, откако Индија воведе забрана за извоз, зголемувајќи го притисокот врз трошоците за храна, додека оскудните глобални залихи ги разбрануваа меѓународните пазари, посочува Фајненшл тајмс.

 

Објавени снимки од предавањето на украинските војници од Азовстал (ВИДЕО)

 

Индексот на референтните цени на пченицата во Чикаго порасна за цели 5,9 отсто, најмногу во последните два месеци. Цените на пченицата годинава пораснаа за повеќе од 60 отсто поради руската инвазија на Украина, посочува лондонскиот весник, додавајќи дека двете европски земји покриваат речиси една третина од светскиот извоз на пченица.

Индија, најголемиот светски производител на пченица по Кина, прво вети дека ќе ја пополни празнината на пазарите поради намаленото производство од Украина, делумно благодарение на извонредната жетва од седум милиони тони минатата година.

Сепак, Индија го смени курсот бидејќи домашната инфлација се искачи на највисокото ниво во последните осум години поради зголемувањето на цените на храната. Њу Делхи рече дека воведува забрана, со некои исклучоци, „за управување со целокупната безбедност на храната во земјата и поддршка на потребите на соседните и другите ранливи земји“.

Loading...

 

Москва: 256 војници од Азовстал се предадоа, уништивме испораки на оружје од САД и Европа

 

Ненадејната промена дојде по два месеци жестоки горештини во Индија, со температури до 45 степени целзиусови во делови од пченичниот појас, пишува Фајненшл тајмс, додавајќи дека зголемувањето на цените на храната и горивото, исто така, ја поттикнало Банката на Индија да ги зголеми каматните стапки за прв пат по четири години.

Експертите предупредуваат дека одлуката може само да го влоши ризикот од недостиг на храна, особено за земјите во развој и оние кои зависат од храна од регионот, како што се земјите во Африка и Блискиот Исток.

Пред одлуката за забрана на извозот, Индија имаше за цел да испорача рекордни 10 милиони тони пченица оваа година, додека премиерот Нарендра Моди рече дека „Индија е подготвена да го нахрани светот“, посочува Би-би-си.

 

Индија: Најмалку осум лица загинаа во поплавите (ВИДЕО)

Loading...

 

Сепак, забраната за извоз на пченица претставува голем пресврт во политиката. Освен што ја навестува загриженоста на владата поради растот на цените дома, одлуката може да предизвика, како што еден експерт го опиша како надворешнополитички предизвик за Индија.

Делхи претходно побара изземање од правилата на Светската трговска организација, кои им отежнуваат на земјите да извезуваат жито што, како што прави индиската влада, се купува по фиксна цена од земјоделците за официјални резерви. Иако, според Би-Би-Си, се чинеше дека некои земји се подготвени да и помогнат на Индија да најде начин за извоз на пченица, сега истите тие земји веројатно ќе бидат вознемирени.

Од друга страна, Обединетите нации соопштија дека глобалните цени на храната благо паднале во април, но сепак се за речиси 30 отсто повисоки од истиот период минатата година.

 

Некои германски градови кратат на улично осветлување поради заштедата на енергија

 

Зголемените цени на храната и енергијата, додава Би-Би-Си, ја поттикнуваат инфлацијата ширум светот, што ги натера некои централни банки, вклучително и САД и Велика Британија, да ги зголемат каматните стапки. Сепак, ова ја зголеми загриженоста дека повисоките трошоци за задолжување би можеле да го погодат глобалниот економски раст, а некои експерти предупредуваат на рецесија.

Loading...

Зголемените цени на храната, предизвикани првенствено од пандемијата, лошите жетви и конечно руската инвазија на Украина, предизвикуваат недостиг и протести во земјите во развој, додека забраната на Индија за извоз на пченица веројатно ќе ги влоши глобалните тензии, оценува Волстрит журнал.

Шефот на Светската програма за храна на ОН на 12 мај предупреди дека светот следната година ќе се соочи со целосен недостиг на храна доколку Русија продолжи да ги блокира украинските пристаништа.

 

ОН се обидуваат да овозможат извоз на житарки од Украина

 

И во најбогатите земји во светот, повисоките цени на храната предизвикуваат притисок, но, нагласува американскиот весник, токму во најсиромашните земји најмногу се чувствуваат последиците од украинскиот конфликт врз цените на храната.

Loading...

Низ Африка, дополнителен проблем е лошото време што ја наруши локалната жетва, додека цените на храната на континентот веќе беа на највисоко ниво за 10 години пред инвазијата.

Египет, најголемиот увозник на пченица во светот, се свртува кон земјите од Парагвај до Индија, додека ДРК инвестира милиони долари во проект за префрлање на пекарниците од пченица во брашно од маниока, растение со скроб достапно на национално ниво.

 

Фотографијата од трудната Украинка што го обиколи светот: Ја користеа за да шират лаги за војната

 

Loading...

Во домовите ширум светот, истакнува Wall Street Journal, луѓето ја намалуваат потрошувачката на основните намирници или ги заменуваат со поевтини алтернативи. Цените на фјучерсите на пченицата на берзата во Чикаго се зголемија за повеќе од 50 отсто од почетокот на годината, додека цените на пченката се зголемија за повеќе од 30 отсто, а на сојата за повеќе од 20 отсто.

Во април, индексот на храна на ОН за храна и земјоделство се зголеми за 30 отсто во споредба со истиот месец минатата година и за 60 отсто од 2019 година, пред пандемијата да ги погоди синџирите на производство и снабдување.