Цената на гасот надмина 2.900 долари

Сподели со своите пријатели

Цената на гасот во Европа порасна за 5,5 отсто и повторно надмина 2.900 долари за 1.000 кубни метри при денешното тргување, по прекинот на испораките со гасоводот „Северен тек“, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Loading...

Цената на октомвриските фјучерси во центарот TTF во Холандија се зголеми на 2.906 долари за 1.000 кубни метри или 280 евра за мегават-час врз основа на тековниот курс евро/долар.

Претходно денеска „Газпром“ најави целосен прекин на снабдувањето на „Северен поток“ поради поправки на единствената гасна турбина што остана во функција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трамп го тужи CNN, бара отштета од 475 милиони долари

По завршувањето на работите и во отсуство на дефекти на техничката опрема, снабдувањето со гас ќе продолжи на ниво од 33 милиони кубни метри дневно.

Пумпањето на гас преку „Северен поток“ беше прекинато до 3 септември во 04:00 часот по московско време, потсетува ТАСС.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.