Животни (Page 2)

russian blue cat in close up photography

Сподели со своите пријатели

Општо, мачките имаат исклучително добар ноќен вид и рефлекси кои им помагаат да ловат и маневрираат. Loading… Но, што е со дневниот вид? Мачките имаат исклучително добар ноќен вид и способност да гледаат во услови на слаба осветленост, што им овозможува да ловат дури и во самрак или ноќе. НивнитеПрочитај повеќе

пингвини

Сподели со своите пријатели

Илјадници бебиња пингвини починале минатата година на Антарктикот поради брзото топење на мразот. Loading… Рекордно ниското ниво на мраз во морето на Антарктикот на крајот на 2023 година доведе до неможност за репродукција во петтина од колониите на царските пингвини на континентот, според Британскиот институт Антарктик Истражување (БАС). Студијата бешеПрочитај повеќе

gray cat standing in two feet

Сподели со своите пријатели

Етичката дебата за одгледувањето добиток добива нова димензија откако меѓународната коалиција од неколку десетици научници потпишаа декларација во која посочуваат дека постои барем „реална можност“ животните да имаат свест. Loading… Целта на „Њујоршката декларација за свесност за животните“ е да поттикне повеќе истражувања во областа и да ја подигне свестаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Масато Фукуда (50) посетил водопад во близина на јапонскиот градот Најеро, на северниот остров Хокаидо, а потоа видел две мечки. Loading… Една од нив се нафрлила на човекот и брзо зажалила. Масато е карате мајстор, па реагирал со молскавична брзина за да си го спаси животот. „Морав да реагирам, бидејќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зланите ретривери се познати по својата нежна и љубовна природа, а неодамнешното видео на TikTok го докажува тоа. Loading… Сопственичката на златен ретривер, Мауи, сподели снимка на која се гледа како нејзиното милениче ужива во природата. Во видеото Мауи ги гледа верверичките, ги мириса цвеќињата, го слуша чврчорењето на птиците,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Натали Рејнолдс неодамна на мрежите се пофали дека имала „блиска средба“ со ајкула, а сето тоа го снимила на камера. Loading… Снимена е како фаќа ајкула со другарките на непозната локација, а потоа ја извлекле до плиткото. Првото нешто што го направи е седнување на грбот на морскиот предатор иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Херојскиот потег на навивачите се случи на еден натпревар, кога спасија мачка од сигурна смрт, која висеше од покривната конструкција. Loading… Неодамна на натпревар се случи најнеобичниот момент кога гледачите станаа вистински херои. Додека играта беше во полн ек, неколку од нив наеднаш виделе мачка како виси од покривната конструкција,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Луѓето ги преплавија социјалните мрежи со гневни коментари откако на интернет беше објавено видео на кое се гледа како група луѓе „кубеа“ мечиња од дрво за да се фотографираат со нив.. Loading… Во вторникот (16-ти април), група од шест лица беа снимени како малтретираат и влечат мечиња од дрвја иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на гратчето Буте во Монтана биле сведоци на необична сцена кога слон избегал од циркусот. Loading… Бура и паника настана кога слонот без проблем прошета покрај бензинска пумпа, паркинг и локално казино, додека зачудените минувачи го снимиле подвигот со своите мобилни телефони. Научниците тврдат дека слоновите никогаш не забораваат,Прочитај повеќе

Loading...
short-coat brown dog lying on blue and white striped bedspread

Сподели со своите пријатели

Сопствениците на кучиња сакаат нивниот миленик да биде среќен и задоволен, но поради работната недела и обврските, најдобриот пријател на човекот останува сам подолго отколку што треба. Loading… Понекогаш е тешко да се препознае дали кучето е осамено. „Бизнис инсајдер“ пишува како да ги препознаете симптомите на осаменост кај кучињата.Прочитај повеќе