Технологија (Page 22)

Сподели со своите пријатели

Google официјално објави ја купува компанијата „Fitbit“, еден од најпопуларните производители на носечки уреди во светот, потврдувајќи ги гласините пред неколку дена. Во својата објава до инвеститорите, Fitbit посочи дека Google понудил 7,35 американски долари по акција, со што вкупната вредност на компанијата достигна околу 2,1 милијарди американски долари. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, во серија твитови изјави дека се збогува од Твитер. Маск ја донел оваа одлука откако одредени твитови му предизвикаа проблеми, а во низата твитови што ги објави, тој им рече на своите следбеници дека не е сигурен дека има корист од оваа социјална мрежаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се чини дека скенирањето на отпечатоци од прстот, како начин да го заклучите телефонот, можеби не е толку сигурно како што се сметаше претходно. Поточно, сè што е потребно за да се измами читачот за отпечатоци од прстот е фотографија од отпечатокот, специјална апликација и релативно евтин хардвер. Loading… КинескитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

„Нетфликс“ е погодена од критики од режисерите за воведувањето на нова функција која им овозможува на гледачите забрзано или забавено да гледаат филмови и серии. Функцијата, која сè уште е во фаза на тестирање, им овозможува на корисниците на мобилни телефони да ја следат содржината на програмата со различни брзини.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Самсунг го откри дизајнот на новиот телефон, обидувајќи се да го преземе водството во трката за флексибилни уреди, откако го лансираше својот прв ваков модел во септември. Новиот уред се преклопува хоризонтално на половина. Таков пристап се очекува на претстојниот уред Motorola RAZR, кој треба да биде објавен наскоро. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фејсбук се согласи да плати казна од 500.000 фунти за кршење на законот за заштита на податоците во однос на фирмата Кембриџ Аналитика, објави денес регулаторот за заштита на податоците во Велика Британија. Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг, се соочи со испрашување пред американските и европските пратеници за тоаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На претседателот на САД, Доналд Трамп, му недостасува копчето Home на неговиот нов iPhone, и воопшто не е среќен. И за да го изрази своето незадоволство, тој реши да го прозва извршниот директор на „Епл“ преку Твитер. Loading… Трамп напиша дека копчето Home е многу повеќе од изборот од сегашнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Социјалната мрежа Фејсбук воведува News Tab на својата мобилна апликација, во која ќе бидат содржани наслови на вести избрани од новинарите, додека на издавачите ќе им биде платено за користење на нивниот материјал. Социјалната мрежа долго време е во конфликт со издавачите на вести кои се жалат дека Фејсбук имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски научници од центарот за рехабилитација на дивиот свет во Новосибирск, кои ја следат миграцијата на орелот, ги потрошиле парите за проектот, откако некои птици од јужна Русија и Казахстан летале во Иран и Пакистан и нивните СМС-предаватели достигнале огромни сметки за роаминг. Слушајќи за големиот финансиски проблем на истражувачкиотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кога размислувате за големите потрошувачи на електрична енергија во вашето домаќинство, веројатно никогаш не помислувате на рутерот кој го користеите за да се поврзете на интернет. Сепак, ако го оставите вклучен во текот на целиот ден ќе троши електрична енергија исто како и фрижидерот. Loading… Затоа, треба да обрнете вниманиеПрочитај повеќе