Регион (Page 6)

Сподели со своите пријатели

Американскиот аналитичар Едвард Џоезф смета дека со назначување на специјалниот претседателски претставник Ричард Гренел за разговорите Белград-Приштина, Белата куќа верува дека може да ја убеди Германија да ја поддржи идејата за која претходно се разговараше, а тоа е размена на територија меѓу Косово и Србија. На прашањето како гледа наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кандидатот за премиер од движењето Самоопределување, Албин Курти, изјави денеска за време на состанокот со претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за дијалог за Косово и Србија, Ричард Гренел, дека содржината на дијалогот е поважна од роковите. „Што се однесува до дијалогот Косово-Србија, реков дека нејзината содржина е поважна одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Движењето Самоопределување, врз основа на првичните резултати, води на изборите во Косово. Лидерот на косовската демократска партија, Кадри Весели, најавува дека партијата ќе биде во опозиција во следното Собрание. Loading… Приврзаниците за самоопределување на Албин Курти слават низ Косово бидејќи движењето, според првичните резултати, води на предвремените избори. Додека славиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Поради пукање на водоводна цевка на улицата „Стефан Митров Љубиша“ во Нови Сад, се создаде дупка во која се урна еден автомобил. Како што велат „Водовод и канализација на Нови Сад“, чии работници биле терен, се создала дупка поради миење на земја и асфалт, а никој не е повреден когаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот новинар и хуманитарец Дирк Планерт на својот Фејсбук профил објави вознемирувачко видео на кое се гледа телото на обезглавен човек. Тој вели дека телото е на мигрантот кој е застрелан во северозападниот дел на БиХ, недалеку од границата со Хрватска, за што властите во БиХ не го пријавиле. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рафали Ф. Л. (39) од Србија бил ликвидиран во заседа пред трговски центар во градот Абенсберг, додека неговиот брат (46) бил сериозно повреден пред неговиот дом во истиот град. Ф. Л. (39), српски државјанин, беше убиен додека неговиот брат, 46, е сериозно повреден во германскиот град Абенсберг, Баварија. Двајца СрбиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров му порача дека Косово ќе биде членка на НАТО со поддршка на САД и Европа. – Ова е нашата судбина, ова е наш бесплатен избор. Никој, а камоли Русија, не може да нè спречиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ официјално објави дека со поддршка на владејачката Хрватска демократска унија (ХДЗ) тргнува во борба за нов петгодишен мандат на изборите што се очекуваат подоцна оваа година. „Ние не сме мала земја. Хрватска не е регион. Хрватска е суверена држава што разговара рамноправно со сите други“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За само два часа невремето од Италија, се прошири на северниот дел на Јадранот и Горски котар, а 20.000 молња беа забележани само во Истра. Издадено е жолто предупредување за времето, низ целата земја, што укажува на вонредна состојба подготвеност за потенцијални опасности. Loading… Силно невреме и ветер го зафатијаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Елвира Колопар (33) од Сента, која загина во тешка несреќа во Торњош кај Сента, ги загубила своите деца во два пожари. Поточно, во ноември 2018 година, осумгодишна Емина загина во пожар што избувна во трошна куќа во Сента додека нејзините двајца браќа и сестри беа тешко повредени. Loading… Во сличенПрочитај повеќе