Регион (Page 5)

Локалните избори во Бугарија, според излезните анкети, ја потврдија политичката доминација на централно-десничарската партија ГЕРБ на бугарскиот премиер Борисов. Главните кандидати, социјалисти и либерали на прозападниот блок, не успеаја да освојат мнозинство во главниот град Софија и повеќето други поголеми градови, пренесува АП. Loading… Излезноста на гласањето била 43 проценти,Прочитај повеќе

Новинарката Драгана Трипиќ (58) пронајдена е мртва во својот стан а според првичните информации таа извршила самоубиство. Телото на 58-годишната новинарка го пронашла нејзината ќерка. Loading… Како што пишува курир.рс, ќерката на новинарката на полицијата рекла дека Драгана била депресивна поради кредитот кој го имала во швајцарски франци. Нејзината последна објаваПрочитај повеќе

Медиумсктие агенции известија за пристигнувањето на воздушен одбранбен систем од Русија во Србија за учество во воена вежба, а британската агенција Ројтерс во тоа го гледа нагласеното настојување на Москва за задржување на својот традиционален сојузник бидејќи Белград развива врски со НАТО и ЕУ. Министерството за одбрана на Русија соопштиПрочитај повеќе

Loading...

Албанската полиција соопшти дека открила иранска паравоена мрежа, која, наводно, планира напади во Албанија. Нападот бил планиран врз протерани членови на иранската група Муџахедин-e-Калк, која се обидува да ја собори владата во Техеран. Loading… Началникот на полицијата Арди Велиу тврди дека крилото на Иранската револуционерна гарда, кое работи во странство,Прочитај повеќе

Пребројувањето на гласовите на раселените Срби во во Косово се одвиваше со скафандаери, последен пат видени на Косово и Метохија за време на епидемијата на вариола вера, соопшти Српска листа (СЛ). – Срамниот обид за манипулирање со гласовите со цел да се грабне мандатот од српскиот народ и да сеПрочитај повеќе

Движењето Самоопределување извести дека имало мала сообраќајна несреќа на патот Тирана-Драч во Албанија, во која учествувал автомобилот на Албин Курти. Нема повредени во сообраќајна несреќа. Loading… „Во ред е, тоа беше сообраќајна незгода во која никој не беше повреден“, се вели во соопштението на Самоопределување, цитирано од весникот Приштина експрес.Прочитај повеќе

Loading...

Албин Курти, лидер на Движењето Самоопределување, кој освои најмногу гласови на изборите во Косово, вели дека преговорите со Белград треба да следат 3 принципи Овие се, рече тој, дека нема договор без дијалог, дека нема дијалог со мапи околу територијата и дека мапите се грижат од експерти за демаркација наПрочитај повеќе

Сите околности околу киднапирањето на автобусот на линијата 59, што се случи пред два дена на терминалот Бирчанинова во Славија, Белград ги опиша возачот на автобусот, на кој му бил „украден“ автобус пред носот. Имено, малолетник, тинејџер од 17 години, се качил во автобус на свртување, влегол во седиштето наПрочитај повеќе

Грчкиот премиер Киријакос Микотакис денеска побара НАТО да ги засили патролите во Егејот, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ослободи повеќе од три милиони мигранти во Европа. По состанокот со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, Мицотакис пред новинарите на самитот на Северноатлантската алијанса во декемвриПрочитај повеќе

Loading...

Усвојувањето на нови принципи на Балканот, за кое се залагаше Албин Курти во обид да се создаде „Голема Албанија“, ќе се однесува на другите нации на Балканот, особено Србите, рече членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, пренесува Б92. – Двојните стандарди не можат да се спроведат на Балканот –Прочитај повеќе