Вести (Page 1,406)

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово и гостите од збратимените градови утринава разменија подароци во општинските простории и го одбележаа празникот на градот. На самата средба Дамјановски перд гостите истакна дека се гордее што стои на чело на општината кој успеа да се справи со безбедносните предизвици од годината што изминува. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за вработување на Република Македонија во соработка со приватните фирми и Центарот за вработување во Куманово на денешниот втор по ред ”Саем за вработување” ги презентираа можностите и активните понуди за работа како обид да се намали големата невработеност во градот. Loading… Од вкупна бројка на 19 444 регистрирани невработениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Точно напладне, денес започнува собраниската седница на која пратениците по предлог на Груевски ќе ги изгласаат петте министри и заменици од редовите на СДСМ, а согласно Договорот од Пржино. Оставките на министерот Митко Чавков, Диме Спасов како и на Марта Арсовска – Томовска веќе се депонирани во кабинетот на премиерот,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Продолжува сончевото време во Македонија, нетипично за ноември, јавува УХМР. Во утринските часови, температурите во утринските часови нема да се спуштат под нула ниту на повисоките места, додека низ котлините минималната температура ќе биде во границите од 5°С до 9°С. Loading… Во текот на денот се очекува засилување на ветрот одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На последниот натпревар кој се одржа во Ваљево на 01.11.2015 гладиаторите од Куманово се закитија со вкупно 12 медали од кои 3 златни, 5 сребра и 4 бронзени. Пехарот за најдобар натпреварувач во младинска категорија до 18 години го освои Гордан Крстиќ со освоени три сребра во категориите руски згибови,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во североисточниот дел на Република Македонија, на надморска височина од 340 метри, помеѓу двете страни на реките Липковка и Кумановка, лежи град по име Куманово кој гордо го носи името според некогашното племе Кумани. Се претпоставува дека Куманово било основано во XII век во близина на селото Жеглигово, со цел да гоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со концертот на легендарната хрватска музичка ѕвезда Борис Новковиќ започна прославата на 71 година од ослободувањето на град Куманово. Чест да го отвори овој традиционален концерт имаше добро познатиот кумановски пејач Нино Величковски, а веднаш по него на големо задоволство на присутните на сцена излезе и Новковиќ. Loading… Пред кумановскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод 11 Ноември – Ден на ослободување на Куманово и прославата на 71 – годишнина од ослободувањето од фашизмот, денес на традиционален прием кај градоначалникот Зоран Дамјановски беа борците од НОБ, поранешните градоначалници како и претставници од ТППЕ Куманово. Loading… Поранешните градоначалници Слободан Ковачевски, Бајрам Сулејмани и Благе КипријановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ Куманово денес упати честитка до своите сограѓани по повод 11 Ноември – Ден на ослободување на градот. Народните херои, борците од Козјачкиот и Карадачкиот одред на 11 Ноември 1944 год беа дочекани на кумановската Тумба. Овој голем празник за нашиот град го означува завршувањето наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Македонија денес по седми пат го преживеа обелоденувањето на извештајот за препорака за отпочнување на пристапните преговори за членство, но со таа разлика што овојпат препораката е условена, а тоа значи дека Комисијата на ова прашање ќе се врати по реализацијата на предвремените парламентарни избори во април следната година, кога ќеПрочитај повеќе