Македонија (Page 598)

Сподели со своите пријатели

Само напред соученици, силни, сложни и храбри до крај. Со овие зборови, членовите на Средношколскиот Пленум на својата Фејсбук фан страна ја најавија одлуката за бојкот, овојпат пред зградата на МОН. Пленумците според најавите, од утре -понеделник, ќе постават свој камп каде, како што велат тие,  24 часа ќе гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупно 43.56о регистрирани гласачи – жители на Општина Центар, денес ќе можат да го дадат својот глас на референдумското прашање „Дали сте за тоа да се задржи автентичниот изглед на фасадата на Градскиот трговски центар?“. Во процесот на набљудување на изборите, вклучени се  вкупно 597 набљудувачи – од Државната избораПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешната прес конференција која СДСМ ја одржа во Гостивар, претседателот на општинската организација, Благојче Трпески, обвини дека Законот за бранители не е донесен затоа што СДСМ и ДУИ така се договориле. Претседателот на Општинската организација денес објави нелегално снимени телефонски разговори меѓу државни и локални функционери, кои, според него, докажуваат криминалПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што информира СВР Скопје, вчеранавечер во населбата Илинден меѓународен воз кој се сообраќал на релација Скопје – Солун – Белград,  удрил во 62 – годишен мигрант од Авганистан. Несреќата се случила во реонот на населба Илинден. Авганистаницеот имал тешки повреди и е префрлен во Ургентен центар. Loading… За два денаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според измените на Законот за угостителска дејност, за да профункционира еден угостителски објект во станбена зграда, сопственикот ќе мора да обезбеди согласност од најмалку 51% од станарите и од општината во која се наоѓа локалот. Ова се само дел од предлозите за новиот Закон за угостителство со кој се предлагаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проектот „Вистината за Македонија“ на опозициската СДСМ денес продолжува во Гостивар од каде ќе биде објавена новата 26. бомба. Прес конференцијата ќе започне во 14 часот, со марш низ улиците на Гостивар, закажан за 18:30 часот. Loading…

Loading...

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократскиот Сојуз денеска до Јавното обвинителство ги предаде нивните доказите за како што вели Зоран Заев,  конструираните случаи Пуч и Поткуп. Нема докази за извршено насилство кон претставници на највисоки државни органи и шпионажа, туку напротив има насилство врз уставниот поредок на Република Македонија од страна на Никола Груевски, Сашо МијалковПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СВР Штип до Основното јавно обвинителство – Штип поднесе кривична пријава за производство и дистрибуција на детска порнографија против И.И. (73) од Македонска Каменица. Пријавениот подолг временски период, во повеќе наврати, во неговиот дом во Македонска Каменица со помош на импровизирана фотолабараторија за себе произведувал детски порнографски материјали сликани одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според метеролозите, денес се очекува умерена облачност која попладне и навечер ќе донесе услови за повремен и сосема слаб локален дожд. Поверојатно е дека овие врнежи ќе бидат застапени во северната половина од земјата. Малку посвежо ќе биде преку ден во котлините од југозападниот крај. Таму максималната ќе има вредност околу 17°С. ОстанатиотеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Непосредно пред 21:00 часот, вчеранавечер според тврдењата на порталот Журнал.мк на албански јазик, во Куманово се одвивала  полициска акција во која се уапсени три лица. Станува збор за извесни браќа Реџепи, од кои еден од нив е ветеран на т.н ОНА Реџеп Реџепи кој се борел во составот на Ослободителната војска на КосовоПрочитај повеќе