Македонија (Page 489)

Сподели со своите пријатели

Како што информира МВР, во текот на изминатото деноноќие, во ТЦ Гевгелија издадени се потврди на вкупно 3.422 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија-1.210, Ирак-1.194, Авганистан–1.018. Во периодот од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупно 334.220 странски државјани, од кои, најбројни се државјаните на Сирија-192.641 потоа Авганистан-80.986,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не треба да имаме брза истрага, туку напротив, треба да имаме квалитетна истрага којашто ќе покаже кој тоа го направил, зошто го направил, дали го направил по нечија наредба, за што биле употребени овие фалсификувани лични карти, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во неделното интервју на Радио СлободнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По утринските температури под нулата денеска ќе имаме сончево време со мала облачност и со слаб јужен ветер, информираат од УХМР. Температурата ќес е движи во интервал од  8 до 14 степени. Loading… Во околината на Куманово времето денеска ќе биде облачно со умерена облачност. Ќе дува слаб југоситочен ветер,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во раните утрински часови во текот на вчерашниот ден, приведен е велешанец кој шверцувал мигранти, државјани на Авганистан и Ирак, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено во 06.30 часот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка на м.в. „Нато клучка“ од страна на полициски службеници сопрено било патничко возилоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 11.12.2015  издадени се потврди на вкупно 5.255 странски државјани, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од нив 2.407 се од машки пол, 1.371 се од женски, 1.432 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 45 деца кои патуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денешното утро започна ведро, но студено со слаб до умерен северозападен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Во текот на денот можеме очекуваме сончево време со мала до умерена облачност. Loading… Претежно ведро и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 6Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што информира МВР, во текот на изминатото деноноќие, во ТЦ Гевгелија беа издадени потврди на вкупно 3.784 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија-1783, Авганистан–870,  и Ирак-1.131. Во периодот од 19 јуни заклучно со 10 декември, издадени се потврди на вкупно 325.543 странски државјани, додека до Секторот  за азил не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за финансии на Република Македонија за вторник закажа аукција и планира на домашниот пазар да се задолжи со 488.000 евра. Во втоник ќе бидат спроведени две акуции на хартии од вредност, едната со рок на доспевање од 10 години, додека втората со една година, земајќи ги во предвид податоцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира МВР, во текот на вчерашниот ден, на градскиот стадион во Велес, при одигрување на фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК „Вардар“ од Скопје и ФК „Силекс“ од Кратово, едно лице од навивачката група на „Комити“ се обидело да се качи на металната ограда, и откако од полицискиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Македонија денес се разбуди со облачно утро без значајни промени со до доцна попладне, кога се очекува постепено разведрување, јавува порталот Метеопро. Повремено ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Loading… Во текот на денот температурата ќе има максимални вредности од 4°С до 6°С, односно околу 8°С во гевгелискиот регион.Прочитај повеќе