Македонија (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Влада на Република Северна Македонија денеска со почеток во 16 часот ќе одржи редовна седница. На седница се очекува да се разгледуваат препораките на Комисијата за заразни болести која утринава препорача укинување на полицискиот час, отворање на границите на 1ви јуни, како и отворање на градинките и угостителските објекти. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Отворање на границите од 1ви јуни и укинување на полицискиот час, ова е препораката на Комисијата за заразни болести до Владата, јавува порталот Фактор. Отворањто на границите ќе биде регулирано со земјите од соседството. Loading… Од утре, според неофицијални информации, Комисијата препорачала дека може да се отворат и угостителските објекти.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на изминатото деноноќие (25/26.05) по однос на забраната за движење евидентирано е дека на ниво на целата држава 126 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 79 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки. Исто така по однос наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Над 320.000 пензионери ќе ја добијат предвреме мајската пензија. Почнувајќи од утре, 27 мај, ќе почне етапната исплата на мајската пензија. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките, за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: Loading… – Во среда,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исплатата на мајските пензии почнува од среда, 27 мај. Со предвремена и етапна исплата на пензиите, што ја реализираме втор месец, овозможуваме поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската компанија „МЕГА“ зеадно со уште неколку фирми од државата вчера остварија поголема донација на медицинска опрема и респиратори за Министерството за здравство. Вкупната донација од 85 неинвазивни респиратори и 25 кислородни концентратори, наменети за поддршка на дишењето се донација од четири домашни компании: „Мега Куманово“, „Голден Арт“, „Акустик“и „Греемак“Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Граѓаните ќе можат да ги шетаат своите миленици во недела и понеделник кога на сила ќе биде полицискиот час. Во врска со измените и дополнувањата донесени на 56-тата седница на Владата за време на претстојниот викенд ги потсетуваме граѓаните дека времето за прошетки на миленичињата останува во востановените термини. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На вчерашната владина седница беше донесена и Уредба со законска сила за дополнување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за високото образование за време на вонредна состојба. Уредбата се носи со цел овозможување редовна организација на високообразовните установи, а воедно спречување на ширење на коронавирусот КОВИД-19, имајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На предлог на заменичката на Претседателот на Владата, задолжена за економски прашања, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за мај 2020 година. Во врска со ова, Владата го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловнитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Забраната за движење на населението денеска започнува во 19 часот и ќе трае до утре до 05 часот наутро, по што од 11 повторно ќе започне т.н. полициски час. Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целатаПрочитај повеќе