Македонија (Page 1,081)

Сподели со своите пријатели

Протестите против полициската бруталност се проширија и во Прилеп, но и во Битола, објавија медиумите. На социјалната мрежа Фејсбук, фан групата ”Стоп за полициска бруталност” објави фотографии од двата града каде попладнево се протестираше. Loading… Во Битола, демонстрантите тргна од фонтаната кај музејот, преку Широк сокак кон просториите на МинистерствотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови од земјата. Loading… Локално се очекува процесите да бидат поинтензивни со силни електрични празнења и интензивен пороен дожд, а не се исклучува и можноста за изолирана појаваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Започнаа денешните најавени протести најавени за 18 часот, но пред Собранието на РМ, откако полицијата според медиумите кои се на лице место, не дозволила приод до Илинденска б.б. Loading…   Полициските сили беа распоредени околу Владата и околните улици уште пред 18 часот. Според неофицијалните информации постирани на фан странатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршуваат  24 години откако на 6 мај 1991 година, во Сплит, Република Хрватска загина 19-годишниот кавадарчанец, војник во тогашната ЈНА,  Сашко Гешовски, кој беше првата жртва што го означи распадот на Југославија. Loading… И после 24 години, се’ уште не се знае  вистинската причина за смртта. Под превезотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија најостро ја осудува нарачаната бруталност и пречекорување на овластувањата на полициските структури на Никола Груевски и Сашо Мијалков врз граѓаните на Република Македонија, не само на ова место, пред владата, туку и низ улиците на главниот град, истакна денес Петре Шилегов во изјава дадена пред ВладатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на партијата за Демократска обнова на Македонија – ДОМ,  донесе одлука за прекинување на договорот за учество во широката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ. Ова решение е донесено откако членовите на одборот ја разгледале актуелната политичка ситуација во земјата. Loading… „Со овој чекор ДОМ ќе помогне во разрешувањето на длабокатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Средношколците сепак ќе излезат на улиците во Скопје, објави на својата Фејсбук фан страна, членовите на Средношколскиот Пленум по најавите дека поради безбедносни причини, протестот за денес ќе биде откажан. Loading… Средношколскиот Пленум повика на протест во 17 часот пред Министерството за безобразност и зло ќе биде оддржан, напиша ПленумотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Република Македонија синоќа беа сведоци на насилни демонстрации кои резултираа со десетици повредени полициски службеници, демолирање на возила, палење на контејнери и уништување на јавниот имот со што е предизвикана и голема материјална штета, јавува МВР во најновиот билтен по повод вчерашните протести пред Владата на Република Македонија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи, согласно принципите на отчетност и транспарентност во своето работење, од денес стартува со целосно редизајнирана веб страница на министерството, изготвена во соработка со УНЕТ, при што се очекува таа да биде далеку попристапна и поблиска до граѓаните, односно до сите корисниците на улугите кои ги содржи официјалниотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

По разбивање на масата на синоќешните протести пред Владата, студенти кои биле присутни во Универзитетската библиотека ”Браќа Миладиновци”, тврдат дека биле нападнати од полицијата, додека бркале некој од демонстрантите. Loading… ”Според досегашните информации, влегле 50 желки и почнале да ги бркаат и буткаат студентите без никаква причина, притоа заканувајќи имПрочитај повеќе