Економија (Page 72)

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен енергетски гигант Газпром денеска објави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина во согласност со барањата на европските клиенти, пренесува Ројтерс. Loading… Според соопштението, компанијата добила барања за испорака на 108,4 милиони кубни метри гас до европските клиенти на 1 април, што еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Инфлацијата во Австрија расте од месец во месец, а во март достигна 6,8 отсто, покажуваат проценките на Заводот за статистика. Loading… Ова е највисоката вредност од ноември 1981 година. Во однос на февруари, цените во март скокнале за два отсто. Главните причини за поскапувањето и натаму се енергенсите.   ГасотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цената на гасот на отворањето на денешната трговија во Европа се искачи над 1.500 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската платформа ICE. Loading… На холандскиот пазар ТТФ цената на гасот за испорака во мај (фјучерс договори) утринава изнесуваше 1.522 долари за илјада кубни метри, или 133 евраПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина е „стратешка катастрофа за Русија“ и „стратешки неуспех за Путин“, изјави портпаролката на Белата куќа, Кејт Бедингфилд. Loading… Таа рече дека сега има „непобитни докази“ дека војната, која трае повеќе од еден месец, не го постигнала она на што се надеваше рускиот претседател Владимир Путин, што гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот потпиша одлука со која се бара од странските купувачи да плаќаат во рубљи за рускиот гас од 1 април или се заканува дека ќе ги прекине нивните договори, потег што европските држави го сметаат за „уцена“. Loading… Што се крие зад оваа промена? ОвојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од денеска, 80.000 вработени, наши сограѓани, работници во различни дејности и индустрии, земаат 18.000 денари минимална плата според последните законски измени и дополнувања за раст на минималната плата од март годинава. Loading… Владата на Република Северна Македонија во дијалог со бизнис заедницата, синдикатите и сите засегнати страни во изминатиот периодПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48% во однос на одлуката од 28.03.2022 година. Loading… Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалува за 2,00 ден/лит, и со тоа малопродажнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зголеменото индустриско производство за 6,3% во февруари годинава, споредено со истиот месец лани е доказ за добро концептираните економски мерки на Владата на Република Северна Македонија кои даваат видливи резултати. Loading… Податоците за растот на индустриското производство кои денеска ги објави Државниот завод за статистика покажуваат дека индустријата закрепнува иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Плановите на Европа да го надополни складиштето и да обезбеди снабдување со гас за следната зима би можеле да бидат блокирани доколку извозот од Русија биде запрен поради спор околу условите за плаќање, ризикувајќи потенцијални ограничувања на потрошувачката на индустриски гас, предупредуваат аналитичарите. Loading… Русија вообичаено и испорачува на ЕвропаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Руската инвазија на Украина и блокадата на пристаништата на Црното Море речиси го запреа извозот на жито во Украина, од кој во голема мера зависат многу земји, објави во средата украинската новинска агенција Укринформ. Loading… Агенцијата го посочува предупредувањето на американскиот Стејт департмент, според кое околу 30 отсто од светскиотПрочитај повеќе