Си: Поставени се цврсти темели во односите меѓу Кина и Русија

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Русија и Кина се на цврста основа, а способноста на двете земји да се соочат со предизвиците станува се посилна, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорите со рускиот премиер Михаил Мишустин во Пекинг.

Loading...

– Денеска поставивме цврсти темели за интеракција, чиј обем и квалитет се зголемуваат, а нашата способност да издржиме ризици се посилна. Ова покажува отпор кон потенцијалните тешкотии и можност за взаемно корисна соработка меѓу двете земји – рече кинескиот лидер, пренесе РИА Новости.

Си додаде дека планот за зголемување на билатералната трговија меѓу Русија и Кина на 200 милијарди долари годишно е направен пред предвиденото, додавајќи дека оваа бројка веќе достигнала 218,28 милијарди долари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од полноќ поскапуваат горивата

Мишустин изјави дека билатералната трговска и економска соработка ги надминала тешките предизвици во 2023 година.

Меѓусебниот трговски промет меѓу Русија и Кина, според него, изнесува речиси 18 трилиони рубљи (21,3 милијарди долари).

– Москва и Пекинг постигнаа добри резултати во инвестициската сфера, се реализираат 80 заеднички проекти од голема вредност – додаде рускиот премиер.

Лидерите на Русија и Кина претходно поставија цел за двојно зголемување на трговијата од 100 милијарди долари годишно во 2018 година на 200 милијарди долари до 2024 година.