Економија (Page 2)

two white dice cubes

Сподели со своите пријатели

Во обложувалниците и во коцкарниците, како што веќе пишуваше Пари, минатата година имало 7.745 вработени. Loading… Нашата анализа покажува дека најмногу вработени, 5165, или 66,7 насто од вкупниот број на вработени во сите 58 друштва во оваа дејност, има во десет од нив. Но, само две од десетте друштва со најголемПрочитај повеќе

yellow and black star illustration

Сподели со своите пријатели

Едно евро е еднакво на 1,0774 американски долари, односно се наоѓа на валутен слајд. Loading… Ова е вчерашниот одговор на светските берзи на исходот од изборите за ЕП, но уште повеќе на неочекуваната одлука на францускиот претседател Емануел Макрон веднаш да закаже предвремени избори за 30 јуни по понижувачкиот поразПрочитај повеќе

a woman filling a car with gas at a gas station

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Loading… Согласно одлуката, цените на бензините остануваат непроменети. За денар и половина поевтинуваат дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1). Цената на мазутот се намалува за 0,734 ден/кг. Од 11.6.2024 годинаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

И покрај неповолниот извештај од пазарот на трудот, изминатата недела донесе раст на Волстрит и нови рекордни вредности. Loading… Референтниот индекс на американскиот пазар, S&P 500, додаде 1,3 отсто, додека индексот на технолошките акции скокна за 2,4 отсто. Одлучен придонес за овие ефекти имаше NVIDIA, која скокна за 10 отстоПрочитај повеќе

euro banknote collection on wooden surface

Сподели со своите пријатели

Европските и американските берзански индекси денеска се претежно во пад, како и цената на златото и пченицата, додека еврото падна на месечното ниско ниво во однос на доларот. Loading… Политичката неизвесност по изборите за Европскиот парламент, исто така, ја турна заедничката европска валута на најниско ниво во последните две годиниПрочитај повеќе

white and red flag on pole

Сподели со своите пријатели

Годишната стапка на инфлација во Данска се зголеми во мај од 0,8 отсто во април на 2,2 отсто, објави денеска данскиот институт за статистика (ДСТ). Loading… Инфлацијата во Данска сега е највисока во последните девет месеци. Цените на транспортот во Данска во мај се зголемени за 1,8 отсто на годишноПрочитај повеќе

Loading...
fisherman's bastion in Budapest during daytime

Сподели со своите пријатели

Годишната стапка на инфлација во Унгарија благо се зголеми во мај од 3,7 отсто во април на 4 отсто, објави денеска Централниот завод за статистика на Унгарија (КСХ). Loading… Според извештаите, цените на струјата, гасот и другите горива во Унгарија во мај паднале за 2,4 отсто на годишно ниво, забавувајќиПрочитај повеќе

man playing slot machine game

Сподели со своите пријатели

Минатата година во државава имало 58 правни субјекти кои се занимавале со обложување, или коцкање, а вкупниот приход што го направиле е 48.778.104.541 денар, или речиси 800 милиони евра! Loading… Толку пари, значи, оставиле граѓаните на оваа забава, која за некого, за жал, е тежок порок. Како и да е,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На глобалните пазари цените на нафтата паднаа минатата недела, трет пат по ред, бидејќи се очекува дополнително забавување на растот на американската економија, додека кинеската не закрепнува толку брзо како што се надеваа трговците. Loading… На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,5 отсто, на 79,62 долари,Прочитај повеќе

Loading...
a woman filling a car with gas at a gas station

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,49 % во однос на одлуката од 3.6.2024 година. Loading… Референтните цени на нафтените деривати на светскиотПрочитај повеќе