Спорт (Page 200)

Сподели со своите пријатели

Со волосипедска трка која денеска се одржа на булеварот „Октомвриска револуција“ во која учествуваат околу педесетина деца од неколку основни училишта од Куманово беше одбележана Неделата на европска мобилност.   Loading… [huge_it_gallery id=”418″]   Целта на оваа трка, како што истакна градоначалникот Зоран Дамјановски е да се промовира пешачењето иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипата на ЖРК Куманово на домашен терен ја оствари премиерната победа во рамките на новатата сезона од женската супер лига. На дуелот куманочанки беа фаворити, но во  првите триесетина минути мораа малку да се помачат за да воспостават некоја рамнотежа. На средината на првото полувреме прилепчанки имаа предност од четириПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од редовите на грчкиот кошаркарски клуб Доукас во дресот на КК Куманово сезонава ќе заигра Стефан Ѓорѓевиќ на позицијата крилен центар.   Loading…   Српскиот интернационалец висок 205 сантиметри во изминатата сезона бележи просечни 15,8 поени по натпревар, а во својата кариера настапувал во редовите на грчките СЕФ Аркадикос, ОФИПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Поранешниот крилен центар на МЗТ Скопје, Данило Мијатовиќ најверојатно ќе биде второто засилување оваа сезона за сино-белите и ќе заигра во дресот на КК Куманово. Од управата на клубот за Кумановски Муабети потврдија дека преговорите се завршени, но поради тоа што потписот на Мијатовиќ се уште не е ставен наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и седумгодишниот Сефан Живановиќ од Белград, искусен бек шутер висок 195 сантиметри е првото странско засилување за Кошаркарскиот клуб Куманово оваа сезона. Тој доаѓа од Темишвар, клуб од романската лига, а во својата кариера бележи настапи и во дресовите на Смедерево, Металац, Раднички Баскет, ФМП, Вилбек и Игокеа. БешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четирите најдобри екипи од минатата кошаркарска сезона, МЗТ Скопје Аеродром, Куманово, Карпош Соколи и Фенди индустри во четврток и петок, односно на 22 и 23 септември ќе се борат за титулата првак во домашниот кошаркарски Супер куп. Натпреварувањата ќе се одржав во спртскиот комплекс Јане Сандански, односно во салата наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во деветтата сезона во балканското клупско натпреварување, БИБЛ лигата, ќе учествуваат четири клубови од Македонија. Трикратниот првак на Македонија и шампионот во БИБЛ од 2011, Фени Индустри, вицешампионот Куманово, Кожув и новакот Карпош Соколи. Денес беше одржан ждребот за поделбата на клубовите во групната фаза. Па така, во групата АПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Плејмејкерот на Македонија и капитен на Кошаркарскиот клуб Куманово, Александар Костоски се најде во најдобрата петорка на ФИБА во 4. коло од квалификациите за Евробаскетот. Организаторот на нашата игра прикажа извонредна партија во победата од 82-74 над Луксембург и беше најзаслужен што „Црвено-жолтите” избегнаа нова бламажа. Александар Костоски забележа 20Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановците Роберт Ангеловски и Даниел Каранфиловски од street workout клубот „Бар Гладијаторс“ се вратија со нови успеси од Меѓународниот турнир кој се одржа во Пула, Хрватска изминатиот викенд.   Loading… Од околу 40 пријави, во силна конкуренција од натпреварувачи од Хрватска, Словенија и Македонија, Роберт Ангеловски се врати со совоеноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Стефан Живановиќ е новото засилување на КК Куманово за претстојната кошаркарска сезона, кој деновиве го потпишал и својот трансфер од КК Темишвар. Српскиот репрезентативец е роден 1989 година , а висок е 195 сантиметри и има богато професионално искуство. Во минатата сезона со Темишвар има настапувано во романската национална лига,Прочитај повеќе