Кошарка (Page 63)

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово вечерва во Спортсккиот центар „Јане Сандански“ го загуби полуфиналниот меч во рамките на Супер купот на Македонија откако екипата на Карпош Соколи ги надигра сино-белите и славеше со резултатот 82:72. Изабраниците на Марјан Србиновски лавовски се бореа и покрај тоа што немаа многу време да тренираат заедно,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утре и задутре во Спортскиот центар „Јане Сандански“ ќе се играат полуфиналните натпревари во рамките на кошаркарскиот Супер куп, при што КК Куманово ќе си ги одмери силите со Карпош Соколи. За разлика од другите клубови, ние практично, сме на почетокот на подготовките. Вчера го имавме и првиот кошаркарски тренинг.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од редовите на грчкиот кошаркарски клуб Доукас во дресот на КК Куманово сезонава ќе заигра Стефан Ѓорѓевиќ на позицијата крилен центар.   Loading…   Српскиот интернационалец висок 205 сантиметри во изминатата сезона бележи просечни 15,8 поени по натпревар, а во својата кариера настапувал во редовите на грчките СЕФ Аркадикос, ОФИПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Поранешниот крилен центар на МЗТ Скопје, Данило Мијатовиќ најверојатно ќе биде второто засилување оваа сезона за сино-белите и ќе заигра во дресот на КК Куманово. Од управата на клубот за Кумановски Муабети потврдија дека преговорите се завршени, но поради тоа што потписот на Мијатовиќ се уште не е ставен наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и седумгодишниот Сефан Живановиќ од Белград, искусен бек шутер висок 195 сантиметри е првото странско засилување за Кошаркарскиот клуб Куманово оваа сезона. Тој доаѓа од Темишвар, клуб од романската лига, а во својата кариера бележи настапи и во дресовите на Смедерево, Металац, Раднички Баскет, ФМП, Вилбек и Игокеа. БешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четирите најдобри екипи од минатата кошаркарска сезона, МЗТ Скопје Аеродром, Куманово, Карпош Соколи и Фенди индустри во четврток и петок, односно на 22 и 23 септември ќе се борат за титулата првак во домашниот кошаркарски Супер куп. Натпреварувањата ќе се одржав во спртскиот комплекс Јане Сандански, односно во салата наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во деветтата сезона во балканското клупско натпреварување, БИБЛ лигата, ќе учествуваат четири клубови од Македонија. Трикратниот првак на Македонија и шампионот во БИБЛ од 2011, Фени Индустри, вицешампионот Куманово, Кожув и новакот Карпош Соколи. Денес беше одржан ждребот за поделбата на клубовите во групната фаза. Па така, во групата АПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Плејмејкерот на Македонија и капитен на Кошаркарскиот клуб Куманово, Александар Костоски се најде во најдобрата петорка на ФИБА во 4. коло од квалификациите за Евробаскетот. Организаторот на нашата игра прикажа извонредна партија во победата од 82-74 над Луксембург и беше најзаслужен што „Црвено-жолтите” избегнаа нова бламажа. Александар Костоски забележа 20Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стефан Живановиќ е новото засилување на КК Куманово за претстојната кошаркарска сезона, кој деновиве го потпишал и својот трансфер од КК Темишвар. Српскиот репрезентативец е роден 1989 година , а висок е 195 сантиметри и има богато професионално искуство. Во минатата сезона со Темишвар има настапувано во романската национална лига,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Млад и талентиран кошаркар со желба за поголем успех, Ненад Стојановски и оваа сезона ќе игра во дресот на Кошаркарскиот клуб Куманово каде заедно со своите соиграчи ќе се бори за првата титула. Иако е релативно млад, Стојановски веќе има богато искуство зад себе, настапуваше и во Торонто, а овааПрочитај повеќе