Спорт (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Филип Додевски, претставник на Женскиот ракометен клуб Куманово ќе се бори за место во управниот одбор на WOMEN FORUM CLUB HANDBALL. Loading… Додевски ќе биде единствен кандидат од Македонија, а заедно со него за место во управниот одбор ќе се бори и Стефан Алберехтсон, претставник на Савехоф од Шведска. ИзборотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот интернационалец Терел Ален доаѓа во ростерот на Куманово на местото на Душан Јузбашиќ кој си замина. Loading… Ален игра на бековската позиција, висок е 190 сантиметри и во Куманово доаѓа по настапот на турскиот второлигаш Фајнал Спор Бурса. Во просек имал 14.6 поени, 4.8 асистенции и 3.3 скокови. АмериканецотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Катар, домаќин на Светското првенство, е емират богат со гас во Заливот, близок сојузник на Соединетите Американски Држави. Loading… Полуостров во јужниот залив, Катар е една од најмалите арапски држави (11.571 квадратни километри). Според податоците на Светска банка од 2021 година, таа имала 2,9 милиони жители, од кои повеќето сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Три бронзени медали освоија гимнастичарите на клубот „Атлета“ од Куманово на Државното првенство во Битола во поединечна конкуренција. Loading… На првенството клубот учествуваше со 19 натпреварувачи, од кои 9 во машка и 10 во женска конкуренција.     Во силна конкуренција на преку 150 натпреварувачи од целата држава кумановските гимнастичариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово утре го играат четвртото коло од домашниот шампионат во кое на гостински терен ќе ги одмерат силите со КК Феникс. Loading… По три одиграни кола Куманово има една забележана победа, кога минатиот викенд на домашен терен го совлада составот на Кожув. Од друга страна Феникс е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово утре на домашен терен го пречекуваат составот на Струга во рамките на 8. коло од ракометната Супер лига. Loading… Екипата на Струга е за нијанса подобра од кумановската. Се когира на петотто место во табелата со две победи и еден нерешен натревар, додека кумановци имаат скор одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со три бронзени медали се враќаат кик-боксерите на КБК „Куманово 2006“ од Меѓународниот турнир што викендов се одржа во Тешаљ, Босна и Херцеговина. Loading… Лука Велковски во полуфиналето се сретна со Сандро Николиќ од Хрватска и на поени загуби во рамноправна и фајтерска борба.     Марко Бошковски во полуфиналетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три среба и исто толку бронзени медали освоија кик-боксерите на кик-бокс клубот Предатор од Куманово на Меѓународниот кик бокс куп ВАКО Балкан опен во Тешањ, Босна и Херцеговина. Loading… Христина Бојковска во категоријата помлади кадети освои 2-ро место, додека со сребро се закити и Вилиам Трајковски во истата категорија, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово ја впишаа првата победа сезонава, откако вечерва на домашен терен го совладаа составот на Кожув со резултат 92:78. Loading…     По два порази, желбата на избраниците на Владимир Мирковски за победа беше очигледна уште на стартот на мечот, кога веќе по првите десет минути имаа предностПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарките на Куманово утре на домашен терен го пречекуваат составот на ЖКК Патриот во рамите на второто коло од домашниот шампионат. Loading… ЖКК Куманово ќе ја брка својата прва победа сезонава, додека Патриот веќе има впишано победа во првото коло. Натпреварот се игра во спортската сала на СОУ „Перо Наков“Прочитај повеќе