Коронавирус (Page 28)

Пред пред два дена се рашири веста дека Кристијано Роналдо ги дал своите два хотели во Лисабон за да им помогне на пациентите со коронавирус, но веста е лажна. Првите вести ги објавија репортерите на Marce и кога видоа дека сè станало вирално, ја избришале статијата. Loading… Ќе го поместиПрочитај повеќе

Романтичните приказни и филмови честопати ни даваат претпоставка дека ако навистина сакаме некого, тогаш сакаме да ја поминеме секоја секунда со таа личност. Но, нашето животно искуство вели поинаку – заедништвото и одвоеноста совршено коегзистираат едни со други, како што вдишувањето и издишувањето. Loading… Иако едвај чекате да поминете неколкуПрочитај повеќе

Клубовите за возрасни во улицата на „Црвени фенери“ во Амстердам ќе бидат затворени како начин да се спречи ширењето на коронавирусот. Холандската влада им нареди на сите ресторани, кафулиња и училишта да бидат затворени до 6 април, пренесува Ројтерс. Loading… Им било кажано на персоналот на баровите да престанат даПрочитај повеќе

Loading...

Американските научници ја почнаа првата фаза од тестирањето на вакцината за коорнавирусот врз луѓето, во надеж дека во рекорден рок можат да ја развијат потенцијалната вакцина против Ковид-19. Првите инјекции ги примија здрави волонтери на Институтот за истражувања „Кајзер перманенте“ во Сиетл, пренесе Гласот на Америка. Loading… -Ние сме сегаПрочитај повеќе

Владата на Република Северна Македонија на редовната 20-та седница го разгледа Записникот од Првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на Корона вирус COVID-19, одржан на 16 март 2020 година и согласно предлозите изнесени во расправата на седницата,Прочитај повеќе

И док надвор нема никој заради заштиту од коронавирус, људи биднуев све покреативни седејќи дома. Такој и една кумановка реши малко да не насмее сви. У целу низу вести за заболени, починати и како да се заштитите, може малко и да се насмеете. Loading…

Loading...

Меѓународниот аеродром Скопје за 48 часа же биде затворен, информираше Венко Филипче, министер за здравство. Ова е една од последните одлуки на Владата со цел да се спречи ширењето на коронавирусот во земјава. Loading… На скопскиот аеродром сега ќе можат да слетуваат само празни или карго летови, но не иПрочитај повеќе

Пет нови случаи на коронавирус денеска се регистрирани во земјава. Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче, станува збор за лица од Скопје и Дебар. Loading… Една пациентка која дошла ноќта помеѓу 12ти и 13ти дошла со летот од Виена, таа патувала од Холандија, била во домашна изолација иПрочитај повеќе

Апел до македонските државјани кои моментално се во земјите со визок или среден ризик од коронавирусот, да не се враќаат во земјава, упати претседателот на државата Стево Пендаровски. Тие имаат право, појаснува тој, но апелира да се избегне патување, со оглед дека може да дојде до ненамерно пренесување на болестаПрочитај повеќе

Loading...

Советот за национална безбедност засега нема да препорача до Владата прогласување кризна или вонредна состојба на територијата на целата држава поради коронавирусот, соопшти претседателот Стево Пендаровски по одржаната седница, во поширок состав, на која присуствувал и министерот за здравство Венко Филипче. Како што рече Пендаровски, не е потребно да сеПрочитај повеќе