Цариниците на Табановце запленија 115 килограми режан тутун

Сподели со своите пријатели

 Царинските службеници од граничниот премин Табановце – автопат вчера пред полноќ спречија обид за шверц на 115 кг режан тутун.

Loading...

Picture 006

Околу 23:30 часот, на излез од Република Македонија на граничниот премин Табановце-автопат пристигна празно товарно моторно возило со српски регистарски таблички, управувано од српски државјанин со иницијали Г.Ј.

Поради сомневање во изјавата на возачот дека нема ништо да пријави за царинска контрола, а согласно критериумите за анализа на ризик, извршена е дeтална контрола на возилото и товарниот дел, при што во кабината под креветот се пронајдени 115 паковки од по 1 кг режан тутун.

Стоката е привремено одземена, а против сторителот е отпочната соодветна постапка.

 

 

 

Loading...

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.