Цаи: Посетите на американските претставници ја зајакнуваат одбраната на Тајван

Сподели со своите пријатели

Неодамнешните посети на високи американски функционери ја зајакнуваат решеноста на Тајван да се брани, изјави денеска претседателот Цаи Инг-вен, по средбата со американската сенаторка Марша Блекбурн, која пристигна на островот и покрај противењето на Пекинг, пренесува Ројтерс.

Loading...

Кинеската амбасада во САД вчера соопшти дека посетата на американскиот сенатор на Тајван покажува дека Вашингтон не сака стабилност во регионот, пренесе РИА Новости.

Кина, која го смета Тајван за своја територија, на која се противи владата во Тајпеј, започна воени вежби во близина на островот по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на почетокот на август, потсетува британската агенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија воведе гранична контрола кон Словачка

Околу една недела подоцна, пет американски конгресмени го посетија Тајван, а вчера сенаторката Марсија Блекбурн слета во Тајпеј.

Блекбурн, кој ја претставува американската сојузна држава Тенеси во Сенатот и е член на Комитетот за оружје и трговија, пристигна во тридневна посета на островот.

На средбата во претседателската палата, Цај ги пофали сите овие посети.

„Неодамна, многу јавни личности од широк спектар на американското општество го посетија Тајван. Овие искрени изрази на љубезност и силни демонстрации на поддршка ја зајакнуваат решеноста на Тајван да се брани“, рече претседателот Цаи Инг-вен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан сака да ги спречи досега најсилните европски санкции против Русија

САД, како и повеќето земји, немаат формални дипломатски односи со Тајван, но имаат закон кој ги обврзува да обезбеди одбранбени ресурси на островот.

Loading...

Американските функционери не се единствените кои го посетуваат Тајпеј, претседателот на Тајван го посетија двајца јапонски парламентарци, а британски и канадски парламентарци се очекуваат подоцна оваа година, наведува Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.