Бура предизвикува хаос во Британија, денеска е можно и торнадо

Сподели со своите пријатели

Британците денеска се соочуваат со транспортен хаос, бидејќи железничките услуги низ целата земја се откажани откако бурата „Иша“ донесе ветришта со брзина од 160 километри на час и обилни дождови во земјата во текот на ноќта.

Loading...

Илјадници луѓе останаа без струја бидејќи Иша предизвика прекин на напојувањето и транспортните мрежи низ Британија, а многумина можеби ќе останат без струја до вторник попладне.

Повеќе од 170.000 домови се без струја во Ирска, а 45.000 во Северна Ирска.

Паднатите дрвја го зафатија транспортот и деловите од М9 и М74 беа меѓу патиштата затворени во текот на ноќта, додека А1 што се движеше кон југ беше затворен во Торнтонлок поради превртен камион.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца мажи во Британија обвинети за планирање терористички напад

Синоќа, Организацијата за истражување на торнадо и бури соопшти дека постои ризик од силни бури со град до 20 мм низ цела Ирска и поголемиот дел од Шкотска.

Денеска во Англија и Велс се „можни“ едно или две торнада, предупреди Организацијата за истражување на торнадо и бури (ТОРО).

Се очекува бурата Иша да донесе силен ветер низ целата земја, со жолти предупредувања до ручек.

Треба да се очекуваат штети на куќи и згради, паднати дрвја, прекин на електричната енергија, летечки отпад, големи бранови, па дури и поплави.

Loading...