Бунтовниците во северен Мјанмар се согласија на прекин на огнот со армијата

Сподели со своите пријатели

Бунтовничкиот сојуз во северен Мјанмар се согласи на прекин на огнот со владејачката армија за време на разговорите со посредство на Кина, по неколкумесечни координирани офанзиви кои се заканија да ја ослабат моќта на хунтата

Loading...

Армијата, која ја собори избраната влада во 2021 година, од крајот на октомври се бори со сојузот на силите на етничките малцинства кои се борат да ја прекинат контролата врз нивните региони.

Конкретно, имаше интензивно насилство долж северната граница со Кина.

Заедничката офанзива, поддржана од паралелна продемократска влада предводена од цивили, го постави најголемиот предизвик на бојното поле на хунтата од државниот удар и ја зголеми загриженоста во Кина поради можноста од прекини на граничната трговија и протокот на бегалци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Водачот на една од бунтовничките групи, ТНЛА, во петокот за Ројтерс изјави дека „Алијансата на трите братства“ и армијата се согласиле на „прекин на огнот без понатамошен напредок“.

Тој одби да биде именуван поради чувствителноста на ова прашање.

„Од страната на (алијансата), договорот е да се воздржиме од офанзивни напади врз непријателски кампови или градови. Од воена страна, договорот е да не се вклучуваме во воздушни напади, бомбардирања или напади со тешко оружје“, рече тој.

Кинеското Министерство за надворешни работи во петокот објави дека на 10 и 11 јануари се одржале мировни преговори во кинескиот град Кунминг, каде што „двете страни се согласиле веднаш да го прекинат огнот и да ја прекинат војната“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето