Бунт на руските офицери на боиштата во источна Украина

Сподели со своите пријатели

Британскиот весник „Тајмс“ наведува, повикувајќи се на украинската армија, дека некои високи руски офицери се побуниле на боиштата во источна Украина и дека Евгениј Пригожин, шефот на платеничката група „Вагнер“, предупредил дека позициите на Кремљ на линиите на фронтот би можеле да паднат доколку не се доставуваат нови резерви муниција на борците.

Loading...

Бунтот на руските офицери се случил во близина на градот Вухледар, југозападно од Доњецк, најголемиот град контролиран од сепаратистите поддржани од Кремљ, според она што весникот го објави како од украинската војска.

Украинските власти соопштија дека околу 300 маринци од руската 155-та бригада биле убивани секој ден во текот на изминатиот месец додека се обидувале да го нападнат Вуледар.

Исто така, се верува дека Русија изгубила најмалку 130 тенкови и оклопни транспортери за време на тринеделните борби, додека Вуледар сè уште е под украинска контрола.

Украинската армија тврди дека „командантите на бригадата и високите офицери одбиваат да продолжат со нов напад кој не е добро испланиран, а нивните неискусни команданти барале да ги нападнат добро утврдените украински позиции без заштита или значителна подготовка“.

Обвинувањата на Пригожин

Извештајот на Тајмс, подготвен од дописниците на весникот од Киев, Марк Бенетс, Максим Такер и Чарлс Бремнер, посочува дека тврдењето, кое не може да се потврди, дојде откако силите мобилизирани од Сибир се пожалија дека станале „топовско месо“ на видеото што беше испратено до претседателот Путин.

„Во моментов се обидуваме да ја дознаеме причината. Дали она што се случи е обична бирократија или предавство?“, вели Јевгениј Пригожин, шеф на Вагнер групацијата, во видеото објавено на Интернет.

Loading...

Пригожин предупреди дека одложувањата создаваат сериозни проблеми за руските сили во источна Украина, велејќи: „Ако Вагнер сега се повлече од Бахмут, целиот фронт ќе пропадне“.

Весникот посочува дека во март минатата година Пригожин ги обвини министерот за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов за предавство поради прекинот на испораката на муниција наменета за Вагнер, истакнувајќи дека ова е најсериозен случај на внатрешни конфликти во Москва од почетокот на војната.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.