Брзината со која се убиваат новинари во Газа е без преседан во војните

Сподели со своите пријатели

Тим Досон од Меѓународната федерација на новинари, коментирајќи дека 39 новинари веќе загинале во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел, што е речиси двојно повеќе отколку во војната во Украина, која трае повеќе од една година и пол, вели дека ситуацијата е ужасна и дека, ако се спореди со другите конфликти, „брзината со која се убиваат новинарите е без преседан“.

Loading...

„На пример, војната во Виетнам траеше 20 години, учествуваа над два милиони војници, а беа убиени вкупно 63 новинари. Во војните во поранешна Југославија кои ви се блиски – во нив загинаа 140 новинари.

Никогаш порано не сме виделе толку многу смртни случаи во толку краток временски период, и тоа е шокантно.

Она што го знаеме е дека околу илјада новинари работат во Газа. Воопшто нема странски новинари, сите се од Газа и даваат се од себе да известуваат најдобро.

Имаат многу малку храна, вода и немаат гориво, па теренот го покриваат пеш и ја носат својата опрема.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во израелските напади во централниот и јужниот дел на Газа загинаа 50 Палестинци

Иако се соочуваат со неверојатни проблеми, ми велат дека се многу решени да пријават.

Еден од нив ми рече дека секој ранет има своја приказна и дека секоја треба да се раскаже.

Тие ја вршат својата работа со голема храброст и одлучност, изјави Досон за N1.

Loading...

Тој додаде дека освен 39 новинари, убиени се дури 250 членови на нивните семејства.

„Многу од нив ги оплакуваат своите деца, родители или роднини. Зборувам неколку пати неделно со нашето членство од Палестинскиот синдикат на новинари, кој е синдикат на сите новинари на територијата на Палестина, и ни велат дека залихите од се се минимални. Им обезбедуваме опрема за прва помош, во случај тие или некој нивен близок да биде погоден или повреден. Им доставуваме и батерии, бидејќи нема гориво, а им треба за опрема, за да можат да ги снимаат инцидентите и се што ќе видат.

Би сакале да им дадеме многу повеќе помош. Многумина ги напуштија своите домови и сега живеат во шатори, од кои нема доволно. Така луѓето живеат во преполни шатори. Затоа се трудиме да им доставиме шатори. Тие се соочуваат со екстреми кои ретко биле видени досега“, истакнува Досон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел: Војната во Газа може да трае уште два месеци

На прашањето што мисли за обвинувањата од Израел дека големите светски медиумски куќи однапред знаеле дека нападот на Хамас ќе се случи, тој рече дека смета дека тие се „смешни“.

„Многу новинари добиваат бакшиш и ќе им биде кажано ако сте на одредено место во одредено време, можеби се случува нешто за што би можеле да известувате.

Факт е дека настаните од 7 октомври беа страшни, но тоа што ги испланираа така што ни израелските безбедносни служби не дознаа за нив, ми е едноставно неверојатно Хамас однапред да му каже на новинар.

Уште поретко се јавиле на медиумите за кои работат во Њујорк или Париз и рекле: дали знаете дека Хамас ќе изврши големи напади врз Израел, но не кажувајте никому затоа што Израелците не знаат – добро тоа е навистина смешно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел ја интензивира офанзивата на југот на Газа, САД и ОН повикуваат на заштита на цивилите

Она што е особено вознемирувачко во врска со овие обвинувања е ова – кога луѓето како Бени Ганц – висок функционер на израелската влада – велат дека новинарите се како терористи и дека ќе го добијат она што го заслужуваат, а со тоа ги легитимира нападите врз тие новинарите.

Loading...

Многу новинари во Газа со кои разговарав веруваат дека станале мета на израелската армија и дека се обидуваат да ги убијат.

Не можам да потврдам дали тоа е вистина или не, но генералниот став на новинарите во Газа е дека тоа се случува.

Кога тоа е легитимизирано од израелските политичари, тоа е многу вознемирувачко.

Слушнавме и приказни од палестински новинари кои работат во Израел дека постојано се мета на напади, или од национални причини затоа што се Палестинци или од други причини, дали и вие добивате такви приказни и што можете вие ​​и тие да направите за тоа? – прашува Досон.