Бродови, авиони и оклопен воз: Како севернокорејскиот лидер патува во странство?

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун со оклопен воз пристигна во рускиот пристанишен град Владивосток, каде што треба да се сретне со претседателот Владимир Путин.

Loading...

Во согласност со долгогодишната традиција на севернокорејскиот лидер, Ким најверојатно ќе помине повеќе од 20 часа патувајќи околу 1.180 километри во воз влечен од бавна локомотива.

Таа се движи со брзина од околу 50 километри на час поради тешката оклопна заштита.

За споредба, лондонскиот воз се движи со брзина од околу 200 километри на час, додека супербрзите јапонски возови Шикансен можат да достигнат и до 320 километри на час.

Понекогаш архаичната железничка мрежа на Северна Кореја е исто така виновна за долгото патување.

Возот го доби името Taejangho, корејскиот збор за „сонце“, симболична референца за основачот на Северна Кореја, Ким Ил Сунг.

Традиционална употреба на возови

Традицијата на патување со воз на долги релации ја започна основачот на земјата Ким Ил Сунг – дедото на Ким Џонг Ун – кој патувал во Виетнам и Источна Европа со свој воз.

Се вели дека овие луксузни возови ги чува силно вооружен безбедносен персонал кој ги скенира рутите и претстојните станици за бомби и други закани.

Loading...

Ким Јонг Ил, таткото на Ким Џонг Ун, кој владееше со Северна Кореја од 1994 година до неговата смрт во 2011 година, наводно патувал со воз од потреба бидејќи се плашел да лета.

Во 2001 година, Ким Јонг Ил отпатува 10 дена во Москва на средба со Путин.

Рускиот воен командант Константин Пуликовски, кој го придружуваше поранешниот лидер на Северна Кореја на тоа патување во 2001 година, во своите мемоари пишува за луксузот на Ориент експрес.

„Беше можно да се нарача секое руско, кинеско, корејско, јапонско или француско јадење.

Дури и приватниот воз на Путин „не можеше да се пофали со удобноста на Ким Јонг Ил“, рече тој.

Севернокорејските медиуми објавија дека Ким Јонг Ил починал од срцев удар додека патувал со воз во 2011 година.

Во ноември 2009 година, конзервативниот јужнокорејски дневен весник Chosun Ilbo објави дека оклопниот воз имал околу 90 вагони.

Зелениот воз со жолта лента имаше и конференциски сали, салони за публика и простории за спиење, заедно со вградени сателитски телефони и телевизија за брифинзи.

Loading...

Ким Јонг Ун можеби нема да го дели стравот на неговиот татко од летање, бидејќи тој самиот патувал неколку пати со приватен авион од руско производство.

Но, кога последен пат се сретна со Путин во 2019 година – веројатно последниот пат кога Ким патуваше во странство – тој исто така пристигна со воз во Владивосток на далечниот исток на Русија.

Потоа надлежните го пречекаа со традиционален леб и сол.

Ова патување најверојатно започнало во Пјонгјанг и поминало низ станицата Туманганг на руската граница, каде што тркалата на возот ќе бидат сменети за да одговараат на руските шини.

Менувањето на тркалата се очекува да потрае најмалку неколку часа.

Приватни авиони

Покрај возовите, Ким е виден како влегува и во други луксузни начини на транспорт што се во целосна спротивност со сиромашниот начин на живот на севернокорејскиот народ.

Откако посетувал интернат во Швајцарија, на Ким Јонг Ун не му е непознато летањето.

Во мај 2018 година, тој го зеде својот прв меѓународен лет откако дојде на власт, во кинескиот град Далиан, каде што се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг.

Loading...

Според извештаите на медиумите, тој претходно користел приватен авион за патување во Северна Кореја.

Авионот со кој патувал во Кина бил авион за долги релации Иљушин-62 (Ил-62) од руско производство.

Севернокорејските набљудувачи од веб-страницата NK News велат дека локалното население го нарекува „Chamae-1“ по локалниот тип сокол.

Белата надворешност на авионот е исцртана со официјалното име на Северна Кореја на двете страни, со националното знаме покрај текстот.

На опашката е црвена ѕвезда во црвено-син круг.

Авионот има модерен ентериер, а Ким повремено е фотографирана како работи и одржува состаноци во него.

Loading...

Chamae-1 стана насловна кога во 2018 година пренесе висока олимписка делегација од Пјонгчанг, вклучувајќи ја и сестрата на Ким, Ким Јо-јонг, во Јужна Кореја.

Јужнокорејската новинска агенција Јонхап објави дека летот го користел идентификацискиот број „PRK-615“, веројатно симболично упатување на заедничката декларација Север-Југ потпишана од двете земји на 15 јуни 2000 година.

Ким, исто така, можеше да се види како лета со украински Антонов-148 (АН-148), со логото на државната авиокомпанија Ер Корјо, во документарен филм од 2014 година емитуван од државната Корејска централна телевизија.

Во 2015 година, севернокорејските државни медиуми емитуваа снимка од Ким Џонг Ун како управува со „домашно“ лесен авион и седи на контролите на воен биплан АН-2.

Луксузни автомобили

Во март 2018 година, Ким отпатува во кинескиот главен град Пекинг со воз, но го искористи својот сопствен Mercedes-Benz S-Class за да го обиколи градот.

Loading...

Според јужнокорејскиот дневен весник JungAng Ilbo, автомобилот бил специјално транспортиран со воз.

Автомобилот, произведен во 2010 година, чинел околу две милијарди корејски вони (1,8 милиони долари), пишува овој весник.

Омилениот модел на S-класа на Ким често беше виден за време на меѓукорејскиот самит во 2018 година во Панмунџом, кога го возел преку границата додека телохранителите трчаа покрај возилото.

Исто така, се вели дека неговиот конвој на самитот имал приватен тоалет-автомобил, кој лидерот го користел за нужда за време на патувањето.

Во 2015 година ова беше спомнато и во извештајот на порталот DailyNK од Сеул, кој напиша дека во едно од возилата во оклопниот конвој на Ким е поставена специјално направен тоалет.

Loading...

Мистериозна јахта

Државните медиуми во Северна Кореја го покажаа Ким како јава бродови, подморница, автобуси, па дури и ски-лифт.

Се зборува дека користи и други превозни средства, но тоа останува да се види при неговите екскурзии во странство.

Кога државните медиуми објавија фотографии од неговата посета на воена рибарска станица во мај 2013 година, NK News забележа јахта во позадина.

Нема јасна потврда дека јахтата, која се проценува на седум милиони долари, му припаѓа на Ким, па дури и како била увезена и покрај меѓународните санкции за луксузни стоки.

Со оглед на цената, сепак, многу меѓународни медиуми го издвоија лидерот на земјата како најверојатен сопственик.

Во јуни 2015 година, Радио Слободна Азија со седиште во Вашингтон објави дека истражувач забележал нов хелиодром во вилата на Ким покрај езерото во провинцијата Јужен Пјонган.

Loading...

Истражувачот, кој работи во американско-корејскиот институт на Факултетот за напредни меѓународни студии Џон Хопкинс, сугерираше дека хелиодромот може да го користи семејството или гостите на Ким.