Британското разузнавање регрутира Руси да работат за нив, вели шефот на МИ6

Сподели со своите пријатели

Британската разузнавачка служба МИ6 регрутирала Руси незадоволни од војната во Украина, откри нивниот шеф, повикувајќи ги другите да се придружат и да работат со нив.

Loading...

Говорејќи во Прага, Сер Ричард Мур рече дека многу Руси се „тивко згрозени“ кога гледаат како нивните вооружени сили „уништуваат“ украински градови.

„Тие со ужас гледаат како нивните војници ја пустошат нивната земја“.

Тој рече дека нивните врати се секогаш отворени за сите Руси кои сакаат да се приклучат на британската шпионска агенција и да помогнат да се запре крвопролевањето.

„Ќе се однесуваме дискретно и професионално со оние кои ќе излезат на терен, на начини по кои е позната мојата служба. Нивните тајни секогаш ќе бидат безбедни кај нас“, додаде тој.

Апелот беше упатен за време на неговиот единствен јавен настап оваа година во британската амбасада во Прага, 55 години откако руските тенкови ја уништија Прашката пролет.

Ричард, познат како „Ц“, ја искористи можноста да се потсети на ужасите што се случија во Прага кога 250.000 војници влегоа во Чешка за да ги смират реформите насочени кон либерализација на комунистичката земја.

Тој рече дека многу Руси се борат со „истите дилеми и истите болки на совеста“ како и нивните претходници во 1968 година.

Loading...

„Тие во срцето знаат дека оправдувањето на рускиот претседател Владимир Путин за нападот врз неговите сограѓани е лажно и е плод на фантазија.

„Ги повикувам да го направат она што другите веќе го направија во изминатите 18 месеци и да ни се придружат“, рече тој.

Ричард призна дека бил збунет од настаните од 24 јуни оваа година, кога тешко вооружените платеници на Вагнер напредувале на 200 километри од Москва.

Договорот што Путин беше принуден да го направи со лидерот на Вагнер, Евгениј Пригожин, беше понижување за рускиот лидер, според највисокиот британски разузнавач.

Вагнер ги водеше некои од најкрвавите битки откако Русија ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Но, по краткотрајниот бунт на оваа платеничка група, не се знаеше каде се наоѓа Пригожин, поранешен близок соработник на Путин.

Ричард, сепак, рече дека колку што знаат, тој се уште е жив.

Тој додаде дека решението за војната во Украина е едноставно – Русија само треба да ги повлече сопствените трупи.

Loading...

На прашањето до каде Путин е подготвен да оди кога зборува за нуклеарно оружје, Ричард одговори:

„Тој навистина не му возврати на Пригожин, тој направи договор да ја спаси сопствената кожа, користејќи ги услугите на лидерот на Белорусија.

„И јас не можам да видам што има во главата на Путин, но… единствените луѓе што зборуваат за ескалација и нуклеарно оружје се Путин и неколку поддржувачи околу него. Тоа е неодговорно, непромислено и дизајнирано да се обиде да ја ослаби нашата решителност да ја поддржиме Украина. Нема да успее“.

Кога станува збор за вештачката интелигенција, Ричард рече дека таа се користи за да се наруши снабдувањето со оружје на Русија, но инсистираше на тоа дека машините нема да ги заменат човечките шпиони.

– Агентите „никогаш не биле само пасивни собирачи на информации“ и „понекогаш можат да влијаат на одлуките во рамките на владата или терористичката група“, рече тој.

Но, технологијата се движи со „неверојатна брзина“.

Тој рече дека неговите тимови користат вештачка интелигенција „за да го зголемат, но не и да го заменат“ сопственото расудување за тоа како луѓето би можеле да се однесуваат во различни ситуации.

„Тие ги комбинираат сопствените вештини со вештачка интелигенција и големи податоци за да го идентификуваат и попречат протокот на оружје во Русија за употреба против Украина. Но, вештачката интелигенција може да се користи и за „штетни, деструктивни и неморални работи“.

Loading...