Британски министер планира да го посети Тајван. Кина силно се спротивстави

Сподели со своите пријатели

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека Британија мора да ги прекине сите форми на официјална комуникација со Тајван.

Loading...

Реакцијата на министерството доаѓа откако беше објавено дека британскиот министер Грег Хендс има намера да го посети споменатиот остров.

Кина тврди дека има демократски Тајван и силно се спротивставува на каква било официјална интеракција меѓу Тајпеј и странските влади бидејќи смета дека го поддржува одвојувањето на Тајван од Кина.

„Тие мора да престанат да соработуваат со странски сили“

„Ја повикуваме британската страна да престане со каква било форма на официјална трговија со Тајван и да престане да испраќа погрешни сигнали до сепаратистичките сили за независност на Тајван. Тајванските власти мора да престанат да соработуваат со странските сили“, изјави Жао Лиџијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи. објави Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

За потсетување, британскиот министер за трговија Грег Хандс има намера да се сретне со претседателот Цаи Инг-вен оваа недела за време на дводневната посета на Тајван и да биде ко-домаќин на 25-те годишни трговски разговори меѓу Обединетото Кралство и Тајван.

„Личната посета на Тајван јасно ја покажува посветеноста на Велика Британија за зајакнување на трговските врски меѓу Обединетото Кралство и Тајван. Како и Британија, Тајван е поборник за слободна и фер трговија“, се вели во соопштението на неговата канцеларија.

Хендс ќе се сретне и со министерот за трговија на Тајван, Ванг Меи-Хуа.

Односите меѓу Британија и Тајван

Министерството за економија на Тајван одби да ја коментира неговата посета и рече дека состаноците што тој ги организира се затворени за медиумите.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние

Тајван ја смета Британија за демократски партнер и е охрабрен од загриженоста на Лондон поради неодамнешните кинески воени вежби во близина на островот и британската поддршка за учество на Тајван во меѓународните организации од кои островот е исклучен поради кинескиот отпор.

Како и Тајван, Британија сака да се приклучи на Сеопфатниот и прогресивен договор за транспацифичко партнерство (CPTPP).

Членките во февруари се согласија дека Британија може да продолжи со барањето за членство, бидејќи бара нови трговски односи по напуштањето на Европската унија.

Кина исто така поднесе барање за членство во CPTPP.

Британија нема официјални дипломатски врски со Тајван, но тие одржуваат блиски економски и неформални односи, а Британија има де факто амбасада во Тајпеј.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија: Користеле вештачка интелигенција за да создадат лажни голи слики на малолетници

Западните политичари и други официјални лица ги засилија своите посети на Тајван и покрај гневот на Пекинг.

Кина организираше воени вежби во близина на Тајван во август по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајпеј.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...