Британија: Замрзнати руски имотите во вредност од над 20 милијарди долари

Сподели со своите пријатели

Британската влада денеска соопшти дека поради рускиот напад врз Украина ги замрзнала средствата на руските олигарси, политичари и компании во вредност од над 20 милијарди долари.

Loading...

Во Лондон тврдат дека ова се најстрогите санкции што некогаш биле воведени, чија цел е да се запре руската „воена машина“.

Велика Британија воведе санкции против повеќе од 1.200 физички лица и околу 120 компании во Русија, објави Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Виктор Бут, Русинот разменет за Бритни Грајнер?