Британија: Украинската контраофанзива ги изненади руските војници

Сподели со своите пријатели

Украинската контраофанзива ги изненади руските војници и силите на Киев напредуваа 50 километри по тесната линија на фронтот и повторно зазедоа или опколија неколку градови, соопшти денеска Министерството за одбрана на Велика Британија.

Loading...

Украинските единици сега му се закануваат на градот Купјанск; неговото заземање би било значаен удар за Русија бидејќи таа лежи на линиите за снабдување на линијата на фронтот во Донбас, според британското министерство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија испука седум ракети врз згради во Запорожје, цивили во рушевините (ФОТО)

Исто така, се додава дека со украинската контраофанзива, која исто така продолжува во Керсон, рускиот одбранбен фронт е под притисок и на северното и на јужното крило, наведува Гардијан.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.