Британија се соочува со најголемиот штрајк на здравствените работници

Сподели со своите пријатели

Велика Британија се соочува со најголемиот штрајк на здравствените работници во историјата на Националната здравствена служба (NHS) во понеделник, бидејќи десетици илјади медицински сестри и работници за итни случаи излегоа на улиците поради платите.

Loading...

Медицинските сестри и вработените во брзата помош штрајкуваат одделно од крајот на минатата година, но штрајкот во понеделник ќе ги вклучи и двете, главно во Англија, и тоа ќе биде најголемиот штрајк во 75-годишната историја на NHS.

Медицинскиот директор на NHS, Стивен Пауис, рече дека штрајкот оваа недела, кој исто така ќе ги однесе физиотерапевтите на улиците во четврток, најверојатно ќе предизвика најголемо нарушување досега.

Здравствените работници бараат зголемување на платите бидејќи Британија е погодена од најлошата инфлација во последните четири децении, додека владата вели дека не може да си го дозволи тоа и би предизвикала уште поголем пораст на цените, а за возврат ќе ги зголеми каматните стапки и отплатата на хипотеките.

Околу 500.000 работници, многумина во јавниот сектор, штрајкуваат од минатото лето и го засилуваат притисокот врз премиерот Риши Сунак да ги реши поплаките и да го ограничи нарушувањето на јавните услуги, како што се железницата и училиштата.

Министерот за здравство Стив Баркли ги повика луѓето да користат служби за итни случаи и да дојдат на термините освен ако не се откажат, но нагласи дека ќе има прекин.

„И покрај вонредните мерки, штрајковите на синдикатите за брза помош и медицински сестри оваа недела неизбежно ќе предизвикаат дополнителни одложувања за пациентите кои веќе се соочуваат со подолго чекање поради заостанатите работи поврзани со Ковид-19“, рече министерот.

„Имав конструктивни разговори со синдикатите за платите и достапноста и продолжувам да ги повикувам да престанат да штрајкуваат“, додаде тој.

Loading...

Шерон Греам, шеф на синдикатот Unite, изјави за Би-Би-Си во неделата дека сака Сунак да седне на преговарачка маса. „Оваа влада ги става животите на ризик“, рече таа.

Медицинските сестри ја напуштаат професијата

Националната здравствена служба, историски извор на гордост за повеќето Британци, е под огромен притисок со милиони пациенти на листи на чекање за операција и илјадници луѓе кои не добиваат брза итна помош секој месец.

RCN, синдикатот на медицински сестри, вели дека една деценија слаба плата придонесе десетици илјади медицински сестри да ја напуштат професијата, 25.000 само во изминатата година, а недостигот на персонал влијае на грижата за пациентите.

RCN првично бараше зголемување на платите за пет проценти над инфлацијата и рече дека може да се сретне со владата „на половина пат“, но двете страни не успеаја да постигнат договор и покрај неколкунеделните преговори.

И илјадници работници на брзата помош, претставени од синдикатите ГМБ и Унит, ќе штрајкуваат во понеделник поради спорот околу платите. Двата синдикати најавија уште неколку дена акција.

Нема сите работници на Брзата помош одеднаш да штрајкуваат и ќе одговараат на итните повици.

Медицинските сестри и некои работници за итни случаи во Велс ги откажаа штрајковите планирани за понеделник додека ја разгледуваат понудата за плата на велшката влада.

Во интервју за TalkTV минатата недела, Сунак рече дека „би сакал да види значително зголемување на платите на медицинските сестри“, но рече дека владата се соочува со тешки избори и дека го финансира NHS во други области, како што се обезбедување медицинска опрема и амбулантни возила.

Loading...

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.