Британија: Руските резервисти користат лопати за борба во Украина

Сподели со своите пријатели

Руските резервисти најверојатно користат „лопати“ за борба од рака во Украина поради недостиг на муниција, соопшти британското Министерство за одбрана, а пренесе Би-би-си.

Loading...

На крајот на февруари, резервистите опишаа како им било наредено да ги нападнат украинските позиции „вооружени само со „огнено оружје и лопати““, соопшти Министерството во својот последен разузнавачки извештај.

Во извештајот се споменуваат лопати познати како MPL-50.

Лопатите биле дизајнирани во 1869 година и оттогаш се малку променети, според министерството.

Смртоносноста на стандардниот алат за ровови MPL-50 е особено митологизиран во Русија“, соопшти Министерството.

Континуираната употреба на лопата „како оружје ги нагласува бруталните и ниско-технолошки борби што го карактеризираат голем дел од оваа војна“, се вели во извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците тврдат дека преку ноќ уништиле 10 руски тенкови (ВИДЕО)

„Не сме физички или психички подготвени за ваква акција“

Еден резервист опиша дека е „ниту физички, ниту психички“ подготвен за таква акција, се додава во извештајот.

„Неодамнешните докази укажуваат на зголемување на блиската борба во Украина“, се вели во извештајот.

Loading...

„Ова е веројатно резултат на руската команда која сè уште инсистира на офанзива главно предводена од пешадија со помала поддршка од артилериски оган бидејќи Русија има недостиг од муниција“, се вели во извештајот.

Би-Би-Си не можеше независно да ги потврди овие извештаи. Министерството не даде информации каде се водат вакви тепачки.

Во меѓувреме, руските сили се чини дека обезбедија доволна позициска предност во опколениот град Бахмут, соопшти Институтот за војна (ISW).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Премиерот на Јапонија: Руската инвазија е срам!

Борбите за Бахмут траат со месеци, а Русија се обидува да ја преземе контролата врз малиот град во кој останаа 4.000 цивили.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.