Британија: Руски резервисти масовно гинат копајќи ровови и во нападите врз Бахмут

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави нов дневен извештај на британското разузнавање за ситуацијата во Украина.

Loading...

Денеска се занимаваа со мобилизацијата што Путин ја најави пред два месеци и која, барем според Кремљ, во меѓувреме завршила.

„Распоредувањето на мобилизираните војници често се карактеризира со конфузија во врска со подобноста за служба, несоодветна обука и лична опрема и многу исцрпувачки борбени мисии“, пишуваат Британците.

Понатаму, Британците велат дека голем број резервисти кои се принудени да одат во војна имаат значителни здравствени проблеми.

„Мобилизираните резервисти многу веројатно претрпеа особено тешки загуби откако мораа да копаат големи системи за ровови додека беа под артилериски оган околу градот Сватова во регионот Луганск“, пишуваат Британците.

„Во регионот на Доњецк, резервистите беа убиени во голем број во фронтални напади врз добро утврдените украински одбранбени зони околу градот Бахмут“, додаваат тие.

„Кремљ веројатно е загрижен поради тоа што се поголем број семејства на резервисти се подготвени да ризикуваат апсење протестирајќи против условите под кои служат членовите на нивните семејства“, се додава.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...