Британија: Русите панично бегаат од Украинците

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Велика Британија во својата дневна разузнавачка проценка за ситуацијата во Украина соопшти дека некои руски единици се повлекле во добра состојба, а други „побегнале во паника“.

Loading...

Во ажурирањето на Одбранбената разузнавачка служба на Твитер се вели:

„Украинските сили продолжуваат да ја консолидираат контролата врз новоослободените области на Харковската област. Руските сили главно се повлекоа од областите западно од реката Оскил.

Начинот на кој руските сили се повлекоа во текот на изминатата недела се разликуваше. Некои единици се повлекле релативно добро и под контрола, додека други побегнале во очигледна паника.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

Руските сили оставија зад себе вредна опрема. Меѓу нив има најмалку еден радар со контра-батерии ZOOPARK и најмалку едно артилериско командно-контролно возило IV14“.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...