Британија: Русија тешко ги мотивира војниците од Луганск

Сподели со своите пријатели

Британските разузнавачи во своето ново соопштение објавија дека на Русија ѝ е тешко да ги мотивира надворешните соработници да ѝ помогнат на нивната војска во Донбас.

Loading...

Минатата недела на украинските социјални мрежи вирално се појави видео на кое наводно се гледаат војници од самопрогласената Луганска Народна Република како одбиваат да учествуваат во офанзивна операција.

Војниците тврдеа дека веќе ја исполниле својата должност со преземањето на контролата над Луганск и дека не сакаат да се борат во соседниот регион Доњецк, и покрај заканите на командантот, се вели во соопштението.

 

 

 

Ограничувања на принудните овластувања

Во извештајот на Министерството за одбрана се додава дека е тешко Русија да ги мотивира своите помошни сили да им се придружат на нејзините редовни трупи во Донбас.

Ова доведе до тоа што командантите најверојатно прибегнуваат кон користење финансиски стимулации за да ги воведат трупите во борба.

Loading...

Причината зошто Русија го има овој проблем е тоа што таа постојано ја класифицира својата војна со Украина како „специјална воена операција“, која последователно ги ограничува овластувањата на државата за правна принуда, според британското Министерство за одбрана.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.