Британија: Русија се подготвува да испрати тенкови Армата во Украина

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Велика Британија во својот редовен билтен за војната во Украина објави дека разузнавачките информации укажуваат дека Русија се подготвува да испрати мал број тенкови Т-14 Армата кои сѐ уште не влегле во оперативна употреба во војната во Украина.

Loading...

Според британското Министерство за одбрана, Русија веќе неколку месеци обучува руски војници на овие тенкови, како и координација со пешадијата.

Во билтенот на военото разузнавање се вели дека руските сили претходно не сакале да ја прифатат првата серија тенкови Т-14 што им биле доделени бидејќи возилата биле во многу лоша состојба.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу го опиша производството само како „експериментално-индустриска серија“ откако јавно ги опиша проблемите со моторот и системот за термичка слика. Затоа, малку е веројатно дека некој распореден тенк Т-14 ќе се смета за оперативен бидејќи веројатно нема да ги исполни вообичаените стандарди за нова опрема.

 

 

Армата

Руската платформа Армата првично беше замислена како основа на тенкот Т-14.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украински одред за саботажи: Во Русија влегуваме лесно. Убивме тројца и урнавме хеликоптер

Рускиот тенк Т-14 Армата беше претставен на јавноста уште во мај 2015 година, но сè уште не влезе во масовно сериско производство.

Тенкот Т-14 „армата“ (Објект 148), припаѓа на четвртата технолошка генерација.

Овој тенк се разликува од децениската парадигма на изградба на тенк по три основни пристапи: сите тројца членови на екипажот се во контролниот оддел напред, заштитени во специјална оклопна капсула со бедем на далечински управувач и оружје, максимално заштитени од експлозија на муниција зад нив.

Има бројни оптоелектронски системи за набљудување – дење и ноќе и активен систем за заштита од проектили и мини од сите три сфери – од земја, од воздух и под земја.

Во конструкцијата на тенкот беа применети најновите техничко-технолошки достигнувања на оклопна заштита со нов модел на комбиниран повеќеслоен, распореден и модуларен оклоп.

Основниот оклоп во предниот дел на тенкот Т-14 штити од сите подкалибарски проектили со калибар до 120 mm и од кумулативни калибри до 150 милиметри.

Применетиот челик има високи заштитни карактеристики. Новиот тип ERO (експлозивен реактивен оклоп) „реликвија“ дополнително заштитува од кинетички проектили, намалувајќи ја нивната пенетрација за 50 проценти (350 mm), а од кумулативните за 90 проценти (околу 800 mm), односно заедно со основните оклоп, достигнува еквивалент на заштита од тенк 1.500 милиметри.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ започна борба против руската и кинеската дезинформација

До одделот за пренос на моторот има решетки за заштита од кумулативни проектили.

Loading...

Бедемот е исто така надворешно покриен со оклопна плоча од нов челик над основниот оклоп и панелите ERO, како и предниот оклоп и страните за две третини од неговата должина.

Системот за активна заштита „Афганит“ спречува истрелување на подкалибарски проектили во резервоарот, со брзина до 1.700 m/s, не само од кумулативни, со нивно пресретнување на растојанија од 200 до 15-20 m напред. на резервоарот.

Како дел од системот „afganit“, има два пакети со 12 азимутни димни кутии на покривот на куполата и еден пакет со 24 кутии фиксни кутии насочени нагоре за одбрана од напади одозгора.

Новиот пиштол 2A-82-1M од 125 mm (L/48) има зголемен борбен комплет од 45 куршуми, од кои 32 се во автоматската машина за полнење, а 17 во задната ниша на куполата.

Топот нема сепаратор за барутен гас, бидејќи нема екипаж во куполата, па чадот од барут не пречи, а придонесува за поголем притисок во цевката, поголема почетна брзина на проектилот.

Стапката на отпуштање со новата машина за полнење топови беше зголемена на 10–12 куршуми во минута, а ефективното растојание на гаѓање беше до осум километри.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Америка планира да воведе царини од 200 отсто за рускиот алуминиум

Заедно со топот е митралез PKTM 7,62 мм (6P7K) со 1.000 куршуми подготвени за испукување и уште 1.000 во посебна кутија.

Во составот на теренецот се вградени повеќеканални системи за набљудување и следење на подвижни цели, дење и ноќе и во услови на ограничена видливост поради заматување на атмосферата.

Loading...

Стрелецот има повеќеканален нишански уред, кој има оптички канал, ТВ камера, термална камера, ласерски пронаоѓач на опсег и POR ласерски систем за водење.

Растојанието на набљудување во дневниот канал е до осум километри, а во термичкото откривање цел до пет километри.

Во резервоарот е инсталиран новиот дизел мотор со повеќе гориво А-83-3А од 1.500 КС, што овозможува максимална брзина до 80 км/ч на пат и 50-55 км/ч надвор од патот и автономија од 500 километри. Моторот е четиритактен, 12-цилиндричен, дизел, повеќегориво, со два турбокомпресори со воздушно ладење и течен систем за ладење на моторот.

Преносот е планетарен механички, со два менувачи комбинирани со странични преноси на моќност и хидрауличен систем за управување.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.