Британија: Русија сѐ уште разгледува можност за нова делумна мобилизација

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави дневен извештај за развојот на ситуацијата во Украина, во кој се наведува дека руските власти сѐ уште ја разгледуваат можноста за дополнителна рунда делумна мобилизација.

Loading...

На 22 јануари 2023 година, медиумите објавија дека руската гранична контрола ги спречила мигрантите од Киргистан со двојни пасоши да ја напуштат Русија, наведувајќи дека нивните имиња се на списокот за мобилизација.

Еден ден подоцна, портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков рече дека указот за делумна мобилизација е сè уште во сила, тврдејќи дека е неопходно да се поддржат вооружените сили.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.