Британија: Барателите на азил ќе може да бидат депортирани во Руанда

Сподели со своите пријатели

Владата на британскиот премиер Риши Сунак го освои неопходното мнозинство за нацрт-законот за Руанда со кој барателите на азил ќе бидат депортирани таму.

Loading...

Пратениците гласаа за планот на Сунак – 320 пратеници беа за, а 276 беа против – давајќи му, според Ројтерс, победа над некои „противници“ на неговата страница на конзервативците.

По клучната 11-часовна средба, повеќе од 45 пратеници од ториевците, кои се спротивставија на предлогот, заклучија дека гласањето против законот заедно со лабуристите за време на изборната година може да ризикува колапс на владата.

Само 11 тврдокорни меѓу конзервативците, вклучително и поранешната министерка за внатрешни работи Суела Браверман и Роберт Џенрик, поранешен министер за имиграција, гласаа против законот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Огромни пожари во Тексас: Затворена фабрика за нуклеарно оружје

Британскиот Врховен суд на 15 ноември пресуди дека планот на владата за враќање на мигрантите кои бараат азил во Руанда не е легален.

Сунак претходно рече дека планот на владата да ги врати илегалните мигранти и барателите на азил во Руанда е „клучен“ за решавање на британската мигрантска криза.