Борис Џонсон повторно го посети Киев и се потпиша на оружје (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон вчера ја посети воена Украина.

Loading...

Џонсон ја искористи можноста да ги посети борците на периферијата на Киев, каде што беше фотографиран како потпишува противтенковско оружје.

Фотографиите кои кружат на Твитер покажуваат дека Џонсон го пишува својот потпис на оружјето со црн маркер.

Токму ова противтенковско оружје е од клучно значење за Украинците бидејќи е лесно за движење и лесно за употреба.

 

 

Џонсон, кој решително ја поддржува Украина од почетокот на војната, ги повика западните сојузници „да ја удвојат помошта за оваа земја и нејзиниот претседател Володимир Зеленски“.

Loading...

Посетата доаѓа во време кога тензиите меѓу членките на НАТО продолжуваат да растат, бидејќи Германија одби да и испрати на Украина модерни тенкови.

За време на неговиот мандат Џонсон отворено го поддржуваше Киев, а од почетокот на конфликтот неколку пати ја посетуваше Украина, пишува Дејли мејл.

Тој вчера ги посети Бороѓанка и Буча, кои претрпеа големи штети во првите денови од конфликтот.

„Импресивно е како луѓето овде се обидуваат да вратат сè во нормала“, рече Џонсон.

Тој исто така додаде дека во Украина дошол на покана на Зеленски, со кого се сретнал во текот на денот.

 

 

Loading...

„Привилегија е да се посети Украина на покана на претседателот. Страдањата на украинскиот народ траат предолго. Единствениот начин да се стави крај на оваа војна е Украина да победи. Ова е моментот кога треба да дуплирајте ја нашата помош и дајте им се што е потребно за да ја завршат работата што е можно поскоро“, рече тој.

Во оваа прилика тој уште еднаш потврди дека Велика Британија е со украинскиот народ.

„Можам да ви кажам дека Велика Британија ќе стои на страната на Украина онолку долго колку што е потребно“, му рече Џонсон на градоначалникот Буче.

Тој додаде дека Велика Британија сака да помогне во обновата на Украина по војната.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.