10.11.2015 17:59

Борци, поранешни градоначалници и ТППЕ на прием кај Дамјановски (фото)

Facebook Twitter Google+

По повод 11 Ноември – Ден на ослободување на Куманово и прославата на 71 – годишнина од ослободувањето од фашизмот, денес на традиционален прием кај градоначалникот Зоран Дамјановски беа борците од НОБ, поранешните градоначалници како и претставници од ТППЕ Куманово.

DSC_0342

Loading...

Поранешните градоначалници Слободан Ковачевски, Бајрам Сулејмани и Благе Кипријановски на градоначалникот и борците им посакаа среќен празник и уште многу години слободно Куманово.

DSC_0348

Дамјановски во оваа прилика се наврати на немилите настани од 9 и 10 мај кои сериозно се заканија да го нарушат мирот во градот, како и бегалската криза која во моментот се одвива во цела Европа, но и на преминот во с. Табановце што географски припаѓа на Општина Куманово.

DSC_0341

На приемот присуствуваше и претставник од ТППЕ Куманово.

DSC_0347

Спирко Зафировски од ОО на Сојуз на борци од Куманово денес пред присутните се наврати на борбите за ослободување на градот, истакнувајќи дека партизаните започнале акција за ослободување на 1 ноември, при што вечертта на 10 ноември, окупаторските сили почнале повлекување кон стариот пат за Врање и Спомен Костурница.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments