Болсонаро побегна во Флорида и остави лута толпа во Бразил. Што ќе прават САД сега?

Сподели со своите пријатели

Пo упадот на поддржувачот Жаир Болсонаро во државните институции на Бразил, топката е на теренот на САД, каде што поранешниот бразилски претседател отпатува два дена пред крајот на неговиот мандат на 1 јануари.

Loading...

Десничарскиот претседател кој се обиде да добие втор мандат на 30 октомври беше поразен од левичарот Луис Инасио Лула да Силва, а Болсонаро отпатува за Флорида и на тој начин го избегна предавањето на власта.

Во Бразил зад себе остави насилно движење на поддржувачи кои не веруваат во изборните резултати.

Во неделата, само два дена по годишнината од слични настани во Вашингтон, кога приврзаниците на Доналд Трамп упаднаа во Конгресот, тие упаднаа во претседателската палата, Конгресот и Врховниот суд во Бразилија.

„САД не смеат да бидат прибежиште за тој авторитарен политичар“

Американскиот претседател Џо Бајден сега е под притисок да го протера Болсонаро од неговиот самонаметнат егзил во предградието Орландо.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски генерал: Британската армија повеќе не е врвна борбена сила

„Болсонаро не треба да биде на Флорида“, изјави демократскиот конгресмен Хоакин Кастро за Си-Ен-Ен.

„САД не смеат да бидат засолниште за тој авторитарен политичар кој го поттикнуваше внатрешниот тероризам во Бразил. Тој треба да биде вратен во таа земја.

Кастро додаде дека Болсонаро, поддржувач на Трамп, „ги инспирирал домашните терористи според прирачникот на Трамп“.

Loading...

Кастро и слични мислења на другите во американската политика покажуваат дека пред Вашингтон е голема одлука за иднината на бразилскиот политичар.

Болсонаро имаше лоши односи со Бајден, а по завршувањето на мандатот во Бразил ја загуби правната заштита од кривично гонење.

Истрагата може да доведе до негово апсење или да го спречат повторно да се кандидира, објави Ројтерс минатата недела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: Сите опции на маса за да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје

Против Болсонаро беа спроведени четири истраги уште пред вандалските напади врз бразилските институции.

„САД може да депортира странец, дури и оној со виза“

Џон Фили, американскиот амбасадор во Панама од 2016 до 2018 година кога централноамериканската нација бараше екстрадиција на нејзиниот поранешен претседател Рикардо Мартинели, рече дека најдиректната закана за Болсонаро би била суспензијата на визите.

„САД – или која било суверена нација во таа работа – може да депортира вонземјанин, дури и оној што влегол легално со виза, од која било причина“, рече Фили. „Тоа е целосно суверена одлука која не бара никакво правно образложение.

Службеник на американскиот конзулат, кој сакаше да остане анонимен, рече дека Болсонаро речиси сигурно влегол со виза А-1, резервирана за шефови на држави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трамп: Ќе изградам непробојна купола над САД

Непозната територија

Вообичаено, А-1 се откажува откако примачот ќе ја напушти функцијата, но имајќи предвид дека Болсонаро го напушти Бразил и влезе во Соединетите држави пред крајот на неговиот мандат, службеникот верува дека неговиот А-1 бил сè уште активен.

Loading...

Изворот исто така нагласува дека нема одредено временско ограничување колку долго некој може да остане во САД на база А-1. „Ние сме на непозната територија“, рече претставникот. „Кој знае колку долго ќе остане?

На Болсонаро сега веројатно не му се брза да се врати во Бразил, каде што е обвинет за поттикнување на насилно движење кое ги негира резултатите од изборите. Тој во неделата рече дека упадот во институциите ја преминал границата на мирен протест.