Боливија го повлече налогот за апсење на Ево Моралес

Сподели со своите пријатели

Правосудството на Боливија синоќа го повлече налогот за апсење на поранешниот претседател Ево Моралес, кој е во егзил во Аргентина.

Loading...

Таквата одлука е донесена една недела по победата на неговиот привразаник Луис Арсе на претседателските избори.

– Неговите (на Моралес) права се прекшени, првенствено правото на одбрана бидејќи не беше уредно повикан на сослушување,изјави претседателот на судот во Ла Паз, Хорхе Квино.

Главниот обвинител на Боливија на 6 јули побара покренување на кривична постапка против Моралес поради бунт и тероризам. Тогаш беше наложено притворање на Моралес.

Поранешниот боливиски претседател на 10 ноември 2019 година под притисок на армијата и протестите на опозицијата беше принуден да даде оставка.

Моралес беше претседател на Боливија од 2006 до 2019 година.

Марина Илиевска


Leave a Reply