БЛИНКЕН: Реакцијата на Кина на Пелоси е флагрантна провокација

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска на состанокот на АСЕАН (Асоцијација на нации од Југоисточна Азија) изјави дека реакцијата на Кина на посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси на Тајван е „флагрантна провокација“.

Loading...

Блинкен, говорејќи на самитот во Камбоџа, рече дека Кина сака да го заплаши, не само Тајван, туку и другите соседи, бидејќи ги започна, како што рече, „најголемите воени вежби досега во Тајванскиот теснец“, ги пренесува Ројтерс зборовите на неименуван западен функционер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Торнадо во Италија: Двајца загинати, четворица повредени

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.