БИЗАРЕН И ОПАСЕН НОВ ТРЕНД: Сирово месо и дрога, па пофалба на интернетот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Новиот тренд што се појави кај младите загрижи многу родители и лекари.

Loading...

Поради пандемијата на коронавирусот и невозможноста да излегуваат во клубови, тие смислија нов предизвик: јадат сирово и расипано месо за да се издрогираат, а потоа пишуваат за тоа искуство на социјалните мрежи.

Месото го оставаат во тегла неколку недели или дури месеци и чекаат да се расипе, а го консумираат само кога бојата станува кафеава – сива и кога ќе се појават мувла и слуз.

 

– Чувам пилешко во тегли, го оставам во фрижидер неколку недели, а потоа го јадам. Сега ќе бидам „хај“, напиша еден корисник на Твитер.

„Еден пријател ме убеди да одговорам на предизвикот и чувството беше одлично, иако многумина сметаат дека е лудо“, ги пофали другите.

Еден Јутубер исто така се снимаше како јаде сирово, расипано месо старо една година и го опиша вкусот како „жесток и неодолив“.

Loading...

Д-р Сара arарвис за „Сан“ изјави дека овој тренд е многу опасен и може да предизвика бројни здравствени проблеми како што се цревни компликации, повраќање, дијареја и дехидрираност, а исто така е можно да се заразат со салмонела, листерија или бактерии ешерихија коли.

Научниците сè уште не успеале да утврдат што предизвикува „хај“ чувство кај младите, но претпоставуваат дека тоа е една од опасните бактерии.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *