Биткоинот падна под 30.000 долари

Сподели со своите пријатели

Биткоинот денеска падна под 30.000 долари, првпат од 22 јуни, влечејќи и други дигитални валути.

Loading...

Според CoinMarketKep, околу 98 милијарди долари се избришани од целиот крипто пазар за 24 часа до утрово, пренесува CNBC.

Биткоинот падна за повеќе од 6,0 проценти на 29.998 долари, етерот потона скоро 9,0 проценти, додека XRP се сруши скоро 10 проценти, според податоците од платформата КоинДеск.

Падот на биткоинот се случи по големата распродажба на глобалните берзи.

 

 

Од средината на април годинава, кога достигна вредност од скоро 65.000 американски долари, биткоинот падна за повеќе од 50 проценти.

Loading...

Постои загриженост за квалитетот и силата на економското закрепнување, што предизвика голема распродажба на глобалните пазари на капитал и пад на вредноста на ризичните средства, објаснува Анабел Хуанг, партнер во групата Килибарни за финансиски услуги во криптовалута тргување.

„Со неодамнешното ослабување на биткоинот, ова само дополнително го намали пазарот на крипто валутите“, додаде таа.


Leave a Reply