Бил Клинтон се прости од Кралицата Елизабета

Сподели со своите пријатели

Во овие моменти по смртта на британската кралица Елизабета Втора пристигнуваат многубројни пораки од високи сегашни и поранешни функционери.

Loading...

Еден од првите што се збогуваше беше поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Бил Блинтон.

„За време на нејзиното извонредно 70-годишно владеење, таа ја водеше Британија низ трансформации со непрекината благодат, достоинство и искрена грижа за благосостојбата на целиот нејзин народ“, рече Клинтон.

Од кралицата Елизабета засега се простија и поранешниот премиер на Велика Британија Тони Блер, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, претседателот на Франција Емануел Макрон и многу други.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.